WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA
Od września 2012 roku w SOSW w Warlubiu organizowane są zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to szereg działań mających na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Wczesne wspomaganie to również wsparcie udzielane rodzicom i rodzinie dziecka.
Drodzy Rodzice!
Jeżeli uważacie, że Wasze dziecko rozwija się nieprawidłowo, zauważacie w jego zachowaniu lub postawie coś niepokojącego , możecie skorzystać z bezpłatnej konsultacji specjalistów.
Objawy, które powinny niepokoić u dziecka:
• dziecko nie mówi,
• nie przychodzi, kiedy jest wołane,
• nie wskazuje tego, co chce,
• nie interesuje się zabawkami (używa ich w sposób nietypowy, niewłaściwy do wieku),
• nie bawi się z rówieśnikami,
• nie naśladuje prostych gestów i zachowań dorosłych,
• nie bawi się w proste zabawy tematyczne (np. w dom, w sklep itp.),
• jest w bezustannym ruchu, nie potrafi skupić się na zadaniu do wykonania,
• jest nadmiernie spokojne, nie zgłasza potrzeb (np. głodu),
• uporczywie wykonuje pewne czynności (np. obroty, kiwanie się, odbijanie piłki),
• powtarza zasłyszane słowa i zwroty (np. zamiast odpowiedzieć na pytanie – powtarza je),
• jest mniej samodzielne niż rówieśnicy (niechętnie lub bardzo wolno ubiera się, nie używa sztućców-chce być karmione),
• ma problemy z utrzymaniem równowagi np. podczas chodzenia po schodach.
Rodzicu nie zadręczaj się pytaniami i domysłami !
Sięgnij po poradę specjalisty i pomóż swojemu dziecku!
Realizacją wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (WWRD) w Ośrodku zajmują się specjaliści wchodzący w skład powołanego przez Dyrektora Zespołu WWRD, posiadający przygotowanie do pracy z małymi dziećmi i kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.
Co powinni zrobić rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko zostało objęte wspomaganiem rozwoju?
Rodzice lub prawni opiekunowie dziecka muszą przesłać lub dostarczyć do poradni psychologiczno-pedagogicznej następujące dokumenty:
• wniosek o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju (druk dostępny na stronie ppp-swiecie.pl),
• zaświadczenie lekarskie ( druk dostępny na stronie ppp-swiecie.pl),
• opinię przedszkola, jeśli dziecko uczęszcza do niego.
Co należy zrobić, kiedy dziecko uzyska opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?
Po otrzymaniu opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju należy zgłosić się do naszej placówki, w której rodzice otrzymają szczegółowe informacje, jak będzie wyglądała organizacja zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju.
Zajęcia w ramach WWRD prowadzone są indywidualnie z dzieckiem i jego środowiskiem rodzinnym. Praca z dzieckiem zaplanowana jest na podstawie specjalistycznej diagnozy dokonanej w poradni. Wymiar zajęć wynosi od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka.
WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA TO:
1. Pomoc dziecku w zakresie:
- rozwoju motorycznego
- stymulacji polisensorycznej
- integracji sensorycznej
- rozwoju mowy i języka
- orientacji i poruszania się w przestrzeni
- usprawniania widzenia
- usprawniania słuchu
- usprawniania komunikacji
- rozwijania i doskonalenia umiejętności samoobsługowych
- funkcjonowania w środowisku
2. Pomoc rodzicom w zakresie:
- rozpoznawania zachowań dziecka i odpowiedniej ich interpretacji
- instruktażu i poradnictwa działań rewalidacyjnych
- informowania o potrzebie wyposażenia dziecka w niezbędny sprzęt, pomoce, przyrządy
- przechodzenia przez proces akceptacji niepełnosprawności dziecka
W pracy z dzieckiem i jego rodziną wykorzystujemy następujące metody:
- METODA DOBREGO STARTU
- PROGRAMY AKTYWNOŚCI M. CH. KNILL
- MASAŻ SHANTALA
- METODA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO V. SHERBORNE
- KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA P. DENNISONA
- INTEGRACJA SENSORYCZNA
- EEG BIOFEEDBACK
- HIPOTERAPIA
- TERAPIA BEHAWIORALNA
- TERAPIA RĘKI
- TERAPIA TAKTYLNA
- TERAPIA LOGOPEDYCZNA
Prowadzimy również specjalistyczną terapię dzieci z autyzmem.
Zdjęcia z zajęć ...
Regulamin Pracy Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. „Polskich Olimpijczyków” w Warlubiu
Zespól WWRD
Spotkanie z dietetykiem
„Znaczenie prawidłowego żywienia dzieci” – to spotkanie zorganizowane w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, które odbyło się dnia 18.05.2018 r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu.
Cykliczne spotkania z rodzicami na stałe wpisały się w obszar działalności naszej placówki. Tym razem wspólnie z rodzicami i dziećmi zajęliśmy się zdrowym odżywianiem. Nawyki żywieniowe kształtują się już od najmłodszych lat życia. To, co polubimy jeść w dzieciństwie, może w dużej mierze wpływać na nasze nawyki żywieniowe w życiu późniejszym. W rozwoju i kształtowaniu zachowań u dziecka najważniejszą rolę odgrywają rodzice i opiekunowie, którzy stanowią przykład do naśladowania. Zwyczaje panujące w domu są dla niego wzorem do naśladownictwa i jeśli całą rodziną przestrzegamy zasad zdrowego stylu życia, dziecko w naturalny sposób je przyswoi.
Aby przybliżyć rodzicom tematykę zdrowego żywienia zorganizowane zostało spotkanie z dietetykiem, Panią Natalią Kalinowską. Przedstawiła rodzicom zasady zdrowego odżywiania dzieci oraz wskazała najczęściej popełniane błędy. Tłumaczyła, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a także w jaki sposób żywność wpływa na zdrowie i zachowanie dzieci. Rodzice mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób komponować odpowiednie posiłki oraz jak przemycać zdrowe warzywa w diecie dziecka. Wielkim zaskoczeniem dla niektórych rodziców była zawartość cukru w produktach, które spożywają na co dzień dzieci, np. w popularnych płatkach śniadaniowych lub sokach przecierowych. Dowiedzieli się również jak dużą wartość ma woda i ile powinny jej wypijać dzieci. Dietetyk zwróciła uwagę, że nie jest łatwo wprowadzać nowe składniki do diety dziecka, ale warto je zachęcać do próbowania różnych produktów, by polubiło nowe smaki. Prelekcja uświadomiła rodzicom, jak poważne konsekwencje mogą wyniknąć z nieprawidłowego odżywiania się – otyłość, zaburzenia koncentracji, kłopoty w nauce, choroby nerek, nadciśnienie itp. Ważną sprawą jest łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu i aktywnym spędzaniem czasu wolnego. Rodzice bardzo uważnie wysłuchali rad dietetyka, a następnie zadawali pytania dotyczące kwestii żywienia. Dodatkowo otrzymali materiały informacyjne o zdrowym odżywianiu. W drugiej części spotkania Pani dietetyk zorganizowała dla naszych pociech zabawę, która polegała na segregowaniu zdrowych i niezdrowych produktów. Dzieci chętnie wzięły w niej udział i świetnie sobie poradziły. Na zakończenie spotkania rodzice wraz z dziećmi otrzymali świeże owoce i przygotowali zdrową sałatkę owocową. Gotowy deser został zjedzony ze smakiem. Dziękujemy Pani dietetyk Natalii Kalinowskiej za cenne wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania dzieci.
Zespół WWR
Mikołajkowy wyjazd do kina
Dnia 02.12.2017 r. z okazji tegorocznych Mikołajek dzieci wraz z opiekunami udali się autokarem do kina Helios w Grudziądzu. Obejrzeliśmy tam piękną bajkę animowaną, pt. „Coco”. Film opowiada historię młodego Miguela, potomka meksykańskiej rodziny, która od pokoleń zajmuje się szewstwem. Mały Miguel zafascynowany jest jednak grą na gitarze i marzy o tym, by pójść w ślady swojego idola, Ernesto de la Cruz. Niestety jego planów nie pochwalają najbliżsi. Chłopiec w pogoni za swoją pasją i wbrew rodzinnemu zakazowi muzykowania w tajemniczych okolicznościach trafia do niezwykłej Krainy Zmarłych, gdzie odkrywa tajemnicę swojej rodziny. Oglądając tę wspaniałą bajkę śmialiśmy się, a niektórzy z nas nawet płakali ze wzruszenia. Film „Coco” ukazuje dzieciom, jak ważna jest siła rodziny w życiu każdego z nas.
Po seansie filmowym na dzieci czekały liczne atrakcje. Mikołaj i drużyna Elfów zadbała o dobrą zabawę w holu kina. Mikołaj rozdawał słodycze, a pomocnik Mikołaja – pani Elf przeprowadziła szereg fantastycznych zabaw ruchowych m.in. z chustą Klanzy. Na stanowiskach artystycznych dzieci malowały świąteczne obrazki oraz mogły pomalować buźki.
Wyjazd do kina był wspaniałym pomysłem. Dzieci wróciły do domu bardzo zadowolone.
Zdjęcia z wyjazdu...
Zespół WWR
Najmłodsi z Warlubia aktywni na basenie
Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu organizuje cyklicznie grupowe zajęcia integracyjne. Tym razem nasi mali podopieczni wraz z rodzicami i nauczycielami wybrali się do Parku Wodnego w Świeciu.
Pod czujnym okiem ratowników i opiekunów dzieci mogły skorzystać z basenu, brodzika i zjeżdżalni. Dla niektórych z nich był to pierwszy pobyt na basenie. Dzieci pod opieką nauczycieli mogły oswoić się z wodą i nawet te najbardziej nieśmiałe przekonały się do atrakcji basenowych. Nie zabrakło zabaw w wodzie i ćwiczeń pływania, które mają pozytywny wpływ na koordynację ruchową i rozwój psychomotoryczny dziecka. Dzięki zajęciom prowadzonym na basenie dzieci stają się odważniejsze i pewniejsze siebie, otwarte na rekreację i aktywność ruchową w wodzie. Pobyt na basenie ma również uświadamiać najmłodszym, że czas wolny można spędzać nie tyko przed komputerem i telewizorem, ale przede wszystkim aktywnie. Nieco zmęczeni wodnymi szaleństwami zjedliśmy pyszny obiad i wróciliśmy do szkoły.
Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.
Zdjęcia z zajęć...
D. Zaborowska
Zapraszamy na zajęcia otwarte !
W Cyrku JUREMIX
Dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami obejrzeli przedstawienie cyrkowe w
wykonaniu Cyrku JUREMIX, które odbyło się 21 kwietnia 2017 r. w Nowem.
Mogliśmy oglądać laserowe show, pokazy tresury pudli, akrobacje na szarfach i
w sieciach, iluzję, które były nagradzane wielkimi brawami. Dzieci bardzo żywo
reagowały na sztuczki białego pudla, bo ten z wielkim zaangażowaniem i
wprawą popisywał się swoimi umiejętnościami. Bardzo rozśmieszył nas występ
pieska, kiedy udawał śpiew do mikrofonu. Natomiast w zaczarowany świat
magii wprowadził nas numer z magiczną skrzynią.
Na scenie Cyrku JUREMIX wystąpili również uczestnicy programu telewizji TVN „
Mam Talent”. Półfinalistka II edycji programu „Mam Talent” Dominika Dmitriev
wykonała m.in. akrobacje na rurze oraz taniec z kołami hula-hop. Natomiast
finalista programu „Mam Talent” Marek Born zaprezentował na scenie
dynamiczny pokaz diabolo oraz żonglerkę piłkami footballowymi.
Całości występu dopełniały występy duetu klaunów, którzy rozśmieszali
wszystkich, niezależnie od wieku widzów. Występ klowna z popcornem
zaangażował publiczność, szczególnie najmłodszych. W nagrodę za udział dzieci
otrzymywały rożek popcornu.
Było to niesamowite widowisko, które długo pozostanie w pamięci dzieci.
D. Zaborowska
A. Jeneralska
J. Chabowska
Z wizytą w Teatrze Lalek i Cieni „Baśniowy Świat” w CK Zamek w Nowem
Dnia 03 grudnia 2016 roku grupa najmłodszych dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami gościła w Teatrze Lalek i Cieni
„Baśniowy Świat” działający przy Centrum Kultury „ZAMEK” w Nowem. Mogliśmy obejrzeć przedstawienie kukiełkowe, pt. "Czerwony Kapturek"
w wykonaniu dziecięcej grupy aktorów w reżyserii p. Stefana Gełdona. Dzieciom zgromadzonym na sali najbardziej spodobał się groźny wilk.
Bajka uczy najmłodszych widzów, że nie wolno ufać nieznajomym. Do tej pory bajki kojarzyły im się głównie z książką lub filmem animowanym.
Po raz pierwszy spotkali się natomiast z ulubionymi, bajkowymi postaciami w wersji kukiełkowej! Teatrzyk dzieciom bardzo się podobał.
Na koniec mali widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Dziękujemy ! Po zakończeniu spektaklu teatru kukiełkowego dzieci udały się
na zajęcia biblioteczne. Pan bibliotekarz Janusz Nowak przygotował dla najmłodszych uczestników spotkania wiele ciekawych zadań.
Dzieci miały możliwość obejrzenia i wysłuchania utworu Juliana Tuwima "Lokomotywa" w aplikacji na tablecie, dzięki której odkrywały mnóstwo
niespodzianek i atrakcji, np. mogły posprzątać peron po niesfornej małpce czy napoić spragnione zwierzątka. Drugie zadanie polegało na
pokolorowaniu obrazków, które następnie udało się ożywić skanując je tabletem za pomocą aplikacji Quiver. Widok animowanych obrazków,
które dzieci samodzielnie pokolorowały, wywołał wielkie zdziwienie i szeroki uśmiech na ich twarzach. Dzieci były pełne zachwytu.
Po zajęciach wszyscy uczestnicy otrzymali od p. bibliotekarza zakładki z sową, które na pamiątkę mogli zabrać do domu.
Do zobaczenia na kolejnych zajęciach.
Zdjęcia z zajęć...
Zespół WWR
XIV Trening Aktywności Motorycznej w Świeciu
22.11.2016 grupa uczniów i uczestników Wczesnego Wspomagania Rozwoju pojechała na organizowaną po raz 14 Olimpiadę Specjalną
dla dzieci do 10 r. ż. do zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu. Uczestnicy brali udział w trzech wybranych konkurencjach spośród 26,
m. in.: przechodzenie przez tunel, strzał na bramkę, nakładanie kółek na stojak, rzut piłeczką palantową.
Konkurencje były dobrane do wieku i możliwości uczestników. Zabawie towarzyszyło wiele śmiechu, radości i sportowego ducha.
Każdy uczestnik wyjechał ze złotym medalem, słodkim upominkiem i obietnicą, że wrócimy tu za rok.
Zdjęcia z olimpiady...
K. Daroszewska
A. Pawlik
Z wizytą w Teatrze Lalek
W sobotę 29 października 2016 r. dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami obejrzeli spektakl dla dzieci Teatru Lalek „Miszmasz” w CK Teatr w Grudziądzu, pt. „Śpiąca królewna”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały losy królewny Kornelki, która za sprawą Złej Wróżki ukłuje się wrzecionem i nagle zaśnie na 100 lat. Wierni dworzanie będą próbowali ją obudzić różnymi sposobami, ale jak wiadomo śpiącą królewnę obudzi ze snu prawdziwa, szczera miłość księcia.
Po spektaklu dzieci mogły dotknąć teatralnych lalek biorących udział w przedstawieniu, co było oczywiście dla nich źródłem dodatkowej radości. Przedstawienie bardzo przypadło do gustu naszym milusińskim, ponieważ było wzbogacone o wiele pogodnych piosenek, nie brakowało też elementów komicznych oraz niezwykle kolorowych lalek.
Zdjęcia z teatru...
Opiekunowie WWR
Łapy, łapy a na łapach Tofik kudłaty
Uczestnicy zajęć z Wczesnego Wspomagania Rozwoju po raz kolejny mieli możliwość spotkania z psem terapeutą. Dzieci ćwiczyły, śpiewały, rysowały, zgadywały zagadki, rozwiązywały proste zadania. Wykazały się pomysłowością i kreatywnością przy tworzeniu stworków z psich przysmaków. Zajęciom towarzyszyło dużo śmiechu, który dał upust nagromadzonym emocjom.
Zdjęcia z zajęć...
Opiekunowie WWR
Wyprawa do kociewskiej Toskanii
W sobotę 01 października 2016 r. grupa dzieci uczęszczających na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju wraz z rodzicami oraz nauczycielami udała się do gospodarstwa Agroturystycznego „Toskania Kociewska” w Bochlinie na spotkanie integracyjne. Pogoda tego dnia dopisała, a piękno jesiennej przyrody podkreśliło tę charakterystyczną porę roku. Powitali nas mili gospodarze Państwo Sara i Arkadiusz Pstrong. Koordynator Zespołu WWR Danuta Zaborowska powitała dzieci i rodziców oraz zaprosiła do wspaniałej zabawy i wspólnego biesiadowania przy stole. Wszyscy chętnie skosztowali smacznej drożdżówki. Po konsumpcji dzieci pełne energii ruszyły do wspólnej zabawy na placu zabaw. Rodzice mieli czas na wspólne rozmowy, wymianę doświadczeń rodzicielskich oraz indywidualne konsultacje z psychologiem, logopedą oraz terapeutami wczesnego wspomagania rozwoju.
Następnie gospodarze zaprosili wszystkich na spotkanie ze zwierzętami. Dzieci mogły dotknąć, pogłaskać i nakarmić osły i koniki. Bliskie spotkanie ze zwierzętami dostarczyło wielu wrażeń, emocji i ogromnej porcji śmiechu. Uwieńczeniem spotkania było wspólne śpiewanie piosenek przy akompaniamencie gitary oraz pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, które tego dnia wyśmienicie smakowały.
Na koniec tego spotkania były wspólne zdjęcia i podziękowania. To wyjątkowe spotkanie dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami przebiegło w miłej atmosferze, było okazją do integracji, wymiany doświadczeń i dostarczyło wszystkim wiele radości.
Serdecznie dziękujemy p. S. i A. Pstrong za radosne i ciepłe przyjęcie, Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Spróbujmy razem” i Radzie Rodziców przy SOSW w Warlubiu za umożliwienie pobytu w Toskanii Kociewskiej, a firmie ZM Nove za ufundowanie kiełbasek.
Zdjęcia z wycieczki ...
Zespół WWR
Zapraszamy na warsztaty!
Zapraszamy
na warsztaty dla rodziców
„Jak mądrze stymulować rozwój psychofizyczny dziecka”
Warsztaty poprowadzi p. psycholog Tomasz Jaszkowski
17.06.2016 r. o godz. 16:00
w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu
ul. Szkolna 8
Następnie Zespół WWR zaprasza rodziców dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju na zajęcia otwarte
„ Uczymy się bawiąc”.
Zdjęcia z zajęć otwartych dla rodziców...
Zajęcia metodą Sensoplastyki©
Dnia 19 lutego 2016r. dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju miały okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych metodą Sensoplastyki©. Na zajęciach dzieci świetnie bawiły się przy użyciu mas plastycznych wykonanych wyłącznie ze składników spożywczych. Szybko okazało się, że przy pomocy mąki, wody i kilku barwników można wyczarować naprawdę świetną zabawę. (:-
Na zajęciach prowadzonych metodą Sensoplasyki© dzieci budowały swoją świadomość ciała, uwalniały ekspresję twórczą, czerpały satysfakcję z kreatywnego działania. Metoda ta wyzwala w dzieciach chęć poznawania, rozwija zmysł dotyku, smaku, węchu, uczy wychodzenia ze schematów i otwiera na nowe doznania, daje dzieciom poczucie sprawczości i odpowiedzialności za własną pracę.
Na zajęciach panowała atmosfera radości i otwartości, atutem zajęć była przede wszystkim niczym nieskrępowana zabawa. Dzieci samodzielnie wykonywały swoje masy, same decydowały o ich konsystencji, zapachu, właściwościach. Dało im to mnóstwo frajdy i radości, a najlepszym na to dowodem są poniższe zdjęcia.
Mamy nadzieję, że w bieżącym roku szkolnym uda nam się powtórzyć tego rodzaju zajęcia.
Zdjęcia z zajęć...
A. Pawlik
K. Daroszewska
J. Chabowska
M. Kruszczyńska
M. Reszke
Nasze zajęcia z wczesnego wspomagania
W roku 2014/2015 na zajęcia z wczesnego wspomagania do naszego Ośrodka
uczęszczało troje dzieci. Oprócz cotygodniowych zajęć mogły one wziąć
dodatkowo udział w zajęciach: z dogoterapii, hipoterapii, onoterapii a
także w wyjazdach ruchowo - relaksacyjnych do Megahoplandu w
Grudziądzu. Zajęcia oprócz sukcesów dydaktycznych przyniosły sukcesy
wychowawcze, naszym milusińskim odtąd nauka, terapia nie będzie kojarzyć
się z czymś nudnym i koniecznym ale przyjemnym, interesującym i
dostępnym. Prowadzący zajęcia starali się wykorzystywać swoją wiedzę,
umiejętności aby urozmaicać zajęcia poprzez stosowanie wielu technik i
elementów terapii np. Weroniki Sherbone, programu aktywności M. Ch.
Knill, masażu, integracji sensorycznej, terapii Denisona, terapii
zajęciowej, ćwiczeń logopedycznych, ćwiczeń usprawniających koordynację
ciała: małą i dużą. Dużym sukcesem dla nas było zdobycie trzeciego
miejsca przez uczestnika zajęć Łukasza Damrata w konkursie wojewódzkim
organizowanym przez zoo w Toruniu, pt. "Zwierzęta obszarów polarnych"
Rozstaliśmy się z naszymi podopiecznymi w uśmiechu na okres wakacyjny a
w nowym roku szkolnym udział w zajęciach wyraziło chęć jeszcze siedmiu
uczestników.
Karolina Daroszewska
Justyna Chabowska
Aleksandra Szalacha
Koordynator WW Danuta Zaborowska
Zajęcia z dogoterapii
W maju 2013 r. w ramach terapii wczesnego wspomagania rozpoczęła się seria spotkań z psem terapeutą w ramach zajęć dogoterapii.
Pies czyli "najlepszy przyjaciel człowieka" jest doskonałym narzędziem terapeutycznym. Dzieci w czasie tych nietypowych zajęć mogły dobrze zapoznać się ze zwierzęciem, jego potrzebami, budową i oswajali się z żywym stworzeniem. Ważną częścią tego spotkania jest polepszenie komunikacji, integracji grupy, rozwinięcie umiejętności rozpoznawania emocji. Dzieci także w czasie zajęć liczą, literują budują wypowiedzi, wykonują proste zadania logopedyczne.
Już w trakcie pierwszych spotkań widać że cieszą się one dużą popularnością i są bardzo dobrze odbierane przez dzieci jak i rodziców. Cotygodniowe spotkania będą trwały do października.
przewiń