INTERNAT
Święto Pieczonego Ziemniaka
W piękny, jesienny dzień we wtorek, 16 października 2018 r. wychowankowie internatu pod opieką wychowawców wybrali się do Szkółki Leśnej w Osinach. Głównym celem wizyty było przybliżenie środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz kultywowanie tradycji związanych ze „Świętem Pieczonego Ziemniaka”.
Pani leśniczy Kamila Bonk-Pawlicka zapoznała nas z pracą w Szkółce Leśnej. Dowiedzieliśmy się, że las nie sieje się sam i w związku z tym potrzebuje pomocy człowieka. Oglądaliśmy poletka sadzonek drzew iglastych i liściastych, z których kiedyś wyrosną piękne drzewa.
Na miejscu czekało już na nas rozpalone ognisko, nad którym piekliśmy kiełbaski. Po posiłku przeszliśmy na pobliską łąkę, aby rozegrać konkurencje sportowe: rzuty i zbieranie ziemniaków do kosza, wyścig w workach, z ziemniakiem na łyżce i inne. Wiele emocji dostarczyły także zawody w obieraniu ziemniaka. Zawodnicy startujący w tej konkurencji mieli za zadanie obrać go tak, aby otrzymać jak najdłuższą obierkę. Każdy uczestnik rywalizacji sportowej otrzymał słodycze.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym sponsorom: Zakładom Mięsnym „Nove” oraz POLOmarket w Świeciu, którzy towarzyszą nam od wielu lat i wspierają nas produktami spożywczymi.
Wychowankowie miło spędzili czas na świeżym powietrzu, a Pani leśniczy przyjęła nas bardzo serdecznie, za co bardzo dziękujemy. Do zobaczenia za rok.
Zdjęcia z wyjazdu...
D. Zaborowska
J. Chabowska
Dzień Chłopaka
W dniu 26.09.2018 r. w internacie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczęta z pomocą wychowawczyń przygotowały mnóstwo niespodzianek dla męskiej części internatu. Po złożeniu życzeń chłopcom przyszedł czas na zabawę i konkursy. Każdy z chłopaków musiał wykonać wylosowane przez siebie zadanie. W tym roku mieli do wykonania wiele śmiesznych konkurencji, m.in. wykazać się wiedzą na temat piłkarzy, trudnej sztuki make-up, żonglerką orzechami, kręceniem kołem hula-hop, wypiciem soku z cytryny z uśmiechem, jedzeniem jabłuszka trzymając się za uszka i inne.
Na koniec każdy chłopak otrzymał słodki upominek. Impreza była bardzo udana i na pewno powtórzymy za rok.
Wszystkiego dobrego Panowie!
Zdjęcia z imprezy...
D. Zaborowska
M. Reszke
Mąka sypała się w szkole
Mimo, że wykorzystywały produkty spożywcze, nie brały udziału w zajęciach kulinarnych, tylko w sensoplastycznych. Dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i uczniowie z klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej w Warlubiu świetnie się bawiły, między innymi obsypywały się mąką. A wszystko po to, by wspólnie się integrować.
Mąka, woda, olej, ryż, makaron mogą zapewnić świetną zabawę. Tak było w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu, w którym odbywają się zajęcia z sensoplastyki, a więc poznawanie świata przez aktywację wszystkich zmysłów.
Na boisku szkolnym przykrytym folią rozstawione były kolorowe miseczki, pachnące aromaty i kolorowe barwniki, mąka i wiele innych ciekawych rzeczy. Zajęcia przeprowadziła szkolna terapeutka Ada Pawlik – certyfikowany Trener 1 stopnia Sensoplastyki, przy pomocy pań Aleksandry Stawickiej, Iwony Wojciechowskiej, Aliny Jeneralskiej i Danuty Zaborowskiej. Na początku przeczytała wiersz, pt. „Nasze zmysły”, który był wstępem do zajęć. Następnie zapoznała wszystkie dzieci z materiałami, jakich będą używać podczas zajęć. Dzieci były zachwycone tym, co będzie się działo, ponieważ do zabawy miały używać produktów spożywczych. Najpierw wybierały kolory i mieszały kolorowe barwniki z wodą, kolejno dolewały kolorową wodę do miseczek z mąką i wyrabiały ciasto. Potem ugniatały tak długo, aż wyszła kolorowa ciastolina. Nie brakowało również wzajemnego obsypywania się i obrzucania. Ale… tak miało być. Prowadząca p. Ada Pawlik pokazała wszystkim zapachowe olejki spożywcze, które dodały do ciastoliny. Czuć było w powietrzu zapach cytryny, migdałów czy wanilii. Kolejnym etapem zajęć było stworzenie dywanu sensorycznego. Do tego potrzebne były takie produkty jak groch, fasola czy ryż. Na dużym arkuszu szarego papieru dzieci przyklejały kawałki swojej kolorowej ciastoliny i ugniatały je rękoma, a nawet nogami. Jak już powstał dywan sensoryczny, to każdy mógł przespacerować się i poczuć pod stopami ciekawe faktury, np. groch czy makaron. Pozostali uczniowie, przechodzący obok miejsca, w którym trwała zabawa, spoglądali na to z lekką zazdrością.
Dzieci poznają świat za pomocą zmysłów, czyli wzroku, dotyku, smaku czy węchu. Stąd postanowiliśmy przygotować zabawę właśnie z produktami spożywczymi, z których mogą tworzyć masy plastyczne nadając im różne kształty. Dzieci te produkty mogły wąchać, jeść, ugniatać, mieszać, traktować jak plastelinę. Po godzinie zabawy, każdy posiadał masę o innym kolorze i unikatowym zapachu. Dzięki temu integracja dzieci obu szkól była niezwykle silna, bo wszyscy z wielkim zaangażowaniem się w nią włączyli, a na tym nam właśnie zależało. Fajne, szczególnie dla dzieci było to, że nie używały żadnych fartuchów ochronnych – mogły brudzić się do woli.
Było wesoło, kreatywnie i naturalnie. Uczestnicy zajęć sypali, mieszali, brudzili się bardzo twórczo. Całą pracę wykonywali samodzielnie i to im sprawiało ogromną radość. Bardzo dziękujemy terapeutce Adzie Pawlik i zapraszamy na kolejne zajęcia z sensoplastyki.
Więcej informacji na facebooku szkoły
D. Zaborowska
A. Pawlik
Bo każda emocja jest ważna!
W ramach wieloletniej współpracy bibliotek Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu grupa najmłodszych uczniów spotyka się podczas wspólnych działań, takich jak przedstawienia, konkursy czy wspólne spotkania czytelnicze. Uczniowie chętnie integrują się ze sobą, nawiązują kontakty i przyjaźnie. Uczą się współpracy i współdziałania oraz skutecznej komunikacji w grupie. Najmłodsze dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego gościły tym razem rówieśników z kl. II Publicznej Szkoły Podstawowej pod opieką p. Aleksandry Stawickiej i p. Iwony Wojciechowskiej.
Kolejne spotkanie odbyło się dnia 11 kwietnia i wyniknęło z potrzeby nabycia przez dzieci umiejętności nazywania emocji i uczuć oraz odróżniania ich od siebie. Punktem wyjścia do rozmowy o emocjach i uczuciach były czytane przez bibliotekarkę Adę Pawlik zagadki z książki, pt. ,,Co się kryje w sercu na dnie? Kto przeczyta, ten odgadnie.’’, które określały różne stany emocjonalne. Celem uczestników było odgadnięcie, co to za uczucie? Dzieci omawiały uczucia smutku, szczęścia, złości, zazdrości, zdenerwowania i inne. Doskonaliły umiejętności komunikowania i odczytywania różnych stanów emocjonalnych.
Najmłodsi dowiedzieli się od bibliotekarki, że emocje i uczucia są ważne i pożyteczne w naszym życiu. Mówią o ludzkich potrzebach, napawają energią do działania, pomagają wycofać się, gdy zachodzi potrzeba. Emocje objawiają się m.in. poprzez mimikę twarzy, mowę ciała, głos, słowa. Nie ma dobrych i złych emocji, są emocje przyjemne oraz przykre i wszystkie emocje są ważne!
Na zakończenie spotkania wszyscy narysowali swoje emocje i zaprezentowali je grupie.
Zajęcia podobały się zarówno dzieciom, jak i wychowawcom obu szkół, dlatego planujemy już kolejne, tym razem kreatywne warsztaty z sensoplastyki. Będzie pachnąco, kolorowo i smacznie.
D. Zaborowska
Podsumowanie konkursu czystości w internacie
Dnia 26.02.2018 r. został rozstrzygnięty konkurs na najczystszy pokój w Internacie. Trwał od 15.01.18 r. do 09.02.18 r.
Celem konkursu było zmotywowanie młodzieży do dbałości o swoje otoczenie.
Z przyjemnością obserwowaliśmy, jak z tygodnia na tydzień wygląd pokoi zmieniał się. Młodzież otrzymywała coraz większą liczbę punktów.
Wytypowano następujące pokoje wg. średniej arytmetycznej z uzyskanych punktów:
I miejsce - pokój nr 3 (8,8): Anna B., Joanna G., Dominika G..
II miejsce - pokój nr 1 (8,7): Aleksandra G., Karolina J., Weronika Ś., Daria W..
III miejsce – pokój nr 6 (8,5): Kamil F., Jakub S., Jan G., Mariusz Z..
IV miejsce – pokój nr 3 (7,9): Sandra F., Małgorzata K..
V miejsce – pokój nr 7 (4,5): Kryspin Ż., Łukasz J., Patryk P..
VI miejsce – pokój nr 8 (4): Adrian B., Adrian Cz., Marcin G., Przemysław K., Dawid N.,
Dawid Ż..
VII miejsce – pokój nr 5 (2,8): Kacper B., Kamil F., Błażej M., Kacper M., Patryk R., Tomasz R., Filip B..
Gratulujemy wygranej!
Zachęcamy również do wytrwałości w zmaganiach porządkowych w II semestrze.
Organizatorzy konkursu:
J. Chabowska
D. Zaborowska
Samorząd Internatu
Karnawał w internacie
W ostatnich dniach przed feriami zimowymi odbyła się zabawa karnawałowa dla wychowanków zorganizowana przez Samorząd internatu. Oprawą muzyczną zajął się Patryk, który ze swej roli wywiązał się znakomicie i celnie trafiał w gusta wszystkich bawiących się.
W trakcie dyskoteki były organizowane konkursy z nagrodami, m.in. „gorące krzesła”, „taniec z balonem w parach”, „taniec na gazecie”. Rywalizacji towarzyszyło wiele śmiechu i dobra zabawa. Dla wszystkich uczestników zabawy przygotowano słodki poczęstunek. Był to mile spędzony ostatkowy wieczór.
Zdjęcia z zabawy...
D. Zaborowska
Podsumowanie wystawy ilustracji książkowej
W dniu 07 lutego zostaliśmy zaproszeni przez p. Danutę Jankiewicz do Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem w celu prezentacji wystawy ilustracji książkowych z motywami zimowymi „Jaka piękna Zima!”, które zostały wykonane przez dzieci i młodzież. Swoją twórczość plastyczną zaprezentowały także nasze dwie wychowanki, Joanna Galikowska, która wykonała ilustrację do baśni, pt. „Dziewczynka z zapałkami”, a Dominika Gągola do baśni, pt. „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena. Eksponowane prace były wykonane różnymi technikami, zaskakiwały starannością wykonania i dużą inwencją twórczą.
Po obejrzeniu wystawy p. Danuta zaproponowała zgadywankę, która polegała na tym, aby na podstawie przeczytanego fragmentu tekstu dobrać pasującą ilustrację. Grupa nasza bardzo ładnie poradziła sobie z tym zadaniem. Czas spędzony w bibliotece, jak sama młodzież stwierdziła, upłynął ciekawie i atrakcyjnie.
Za zaproszenie i możliwość obejrzenia wystawy dziękujemy!
Zdjęcia z wystawy...
D. Zaborowska
Wyjazd na łyżwy
Wychowankowie internatu propagują różne formy spędzania czasu wolnego. Stąd pomysł na wyjazd na Lodowisko Miejskie w Grudziądzu.
Pojechaliśmy tam w dwóch turach. 1 lutego młodsze dzieci z p. Danutą Zaborowską, a 6 lutego starsi wychowankowie z p. Justyną Chabowską.
Na miejscu najpierw trzeba było dobrać łyżwy. Mimo, że niektórzy z nas mieli po raz pierwszy na nogach łyżwy, wszyscy weszli na taflę i jeździli całkiem nieźle. Można było też zobaczyć, że niektórzy świetnie radzili sobie pod względem techniki i umiejętności. Nie obyło się oczywiście bez upadków, czasem przydała się pomoc koleżeńska. Była to również doskonała okazja do osobistego zapoznania się z jedną z dyscyplin Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Większość uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga sporej cierpliwości i samozaparcia.
Niestety zarezerwowany czas szybko minął i żal było schodzić z lodowiska. Zmęczeni, trochę poobijani po upadkach, ale szczęśliwi wróciliśmy do internatu. Wszyscy świetnie bawiliśmy się, co widać na zdjęciach.
Polecamy taką formę spędzania czasu!
Zdjęcia z wyjazdu...
D. Zaborowska
J. Chabowska
Wigilijny wieczór
W środę 20 grudnia b.r. w naszym internacie odbyła się uroczysta kolacja wigilijna, w której udział wzięli wychowankowie i pracownicy internatu.
Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania Ewangelii o Narodzeniu Jezusa wg św. Łukasza, którą przeczytała nam p. Danuta Zaborowska. Następnie głos zabrał pan dyrektor Tomasz Michalak,
który złożył zebranym najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych, pełnych życzliwości świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie. Później wszyscy połamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia.
W radosnych nastrojach zasiedliśmy do uroczystej kolacji pełnej pysznych potraw przygotowanych przez nasze wspaniałe kucharki: p. Anię i p. Małgosię, którym za to bardzo dziękujemy.
Wigilię umiliło również wspólne śpiewanie kolęd. Po części oficjalnej z workiem pełnym prezentów przybył Święty Mikołaj, który obdarował mieszkańców internatu paczkami pełnymi łakoci.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Mikołajom, którzy są z nami od kilku lat, a więc PUM w Nowem oraz p. Andrzejowi Malinowskiemu Biuro Rachunkowe ,,Taurus’’ w Nowem.
Uroczystość odbyła się w bardzo miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze.
Zdjęcia z wigilii...
Wesołych Świąt życzą
Wychowankowie i Pracownicy Internatu
SOSW w Warlubiu
Biblioteczni detektywi na tropie
Wychowankowie internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu wraz z Danutą Zaborowską odwiedzili Bibliotekę Szkolną Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem. Bibliotekarka Danuta Jankiewicz, aby rozwijać zainteresowania czytelnicze wykorzystuje kreatywne metody łączące edukację z rozrywką.
Tym razem Danuta Jankiewicz zaprosiła młodych czytelników do udziału w grze bibliotecznej, której celem było odnalezienie informacji na temat biblioteki szkolnej. Młodzież musiała wcielić się w bibliotecznych detektywów i rozwiązać szereg zadań. Według wskazówek zapisanych na kartkach w konkretnych tomach wyszukiwali odpowiednie pozycje książkowe zbierając fragmenty rozwiązania. Po odkryciu miejsca ukrycia „skarbu” – właściwego działu, regału i książki, należało zgłosić znalezisko u prowadzącej grę bibliotekarki. Rozwiązując kolejne zadania uczestnicy spotkania musieli skorzystać z różnych pozycji księgozbioru, a więc z książek popularnonaukowych, powieści, legend, baśni czy z encyklopedii i słowników. W ten sposób młodzi mogli lepiej poznać zbiory biblioteki.
Wędrując po bibliotece i rozwiązując kolejne zagadki, ostatecznie młodzież uzyskała wskazówki, dzięki którym na zakończenie rozwiązała krzyżówkę i jej hasło: biblioteka szkolna.
W czasie zabawy śmiechu i zamieszania było co niemiara. Dziękując za spotkanie i świetną zabawę młodzi czytelnicy przekazali Danucie Jankiewicz świąteczny upominek.
Zdjęcia z zajęć...
D. Zaborowska
Magiczny czas wróżb
29 listopada odbył się w naszym internacie magiczny wieczór andrzejkowy. Na początku spotkania wszyscy wspólnie wysłuchali opowiadania na temat staropolskich zwyczajów dotyczących Andrzejek i Katarzynek. Zebrani zapoznali się również z wieloma przysłowiami tradycji andrzejkowych: „Na noc św. Andrzeja dziewkom z wróżb nadzieja”, „Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”, „Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”, „Na Świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja”, „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”.
By tradycji stało się zadość zawitały do nas „wróżki”, aby przepowiadać przyszłość. W rolę „wróżek” wcieliły się panie Agnieszka Michna i Danuta Zaborowska. Każdy uczestnik andrzejkowego wieczoru lał wosk przez duży klucz, losował magiczne bileciki z przepowiednią przyszłego zawodu, przekuwał papierowe serce, aby poznać imię swojej sympatii, odkrywał przedmioty ukryte pod kubeczkami. Dużo emocji wzbudził wyścig butów.
Młodzież z zaciekawieniem poznawała przyszłe losy swojego życia osobistego i zawodowego, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.
Zdjęcia z zajęć...
D. Zaborowska
Podróże z biblioteką
23 listopada 2017 r. wychowankowie wraz z p. Danutą Zaborowską wzięli udział w zajęciach czytelniczych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowem, których tematem przewodnim były podróże. W bibliotece miło nas powitała Pani bibliotekarka Dorota Kortas.
Młodzież wysłuchała opowiadania czytanego przez bibliotekarkę oraz chętnie odpowiadała na zadawane pytania. Następnie wybierała ilustracje przedmiotów niezbędnych do zabrania w podróż. W drugiej części zajęć zadaniem wychowanków było spakowanie wybranych przedmiotów do „walizki” w postaci koperty i jej ozdobienie.
Czas w bibliotece upłynął tak szybko, że nim się spostrzegliśmy trzeba było wracać do internatu. Na koniec spotkania podziękowaliśmy Pani Dorocie Kortas za poświęcony nam czas oraz wręczyliśmy dyplom i świąteczny upominek.
Zdjęcia z zajęć...
D. Zaborowska
Zawody pod uczniowską lupą
Grupa uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu wraz z wychowawcą Danutą Zaborowską w ramach zajęć promujących kształcenie zawodowe wybrali się na wycieczkę do Zakładu Fryzjerskiego „Justyna” w Nowem. Pani Justyna Kopińska – właścicielka zakładu fryzjerskiego chętnie opowiadała o swojej pracy. Pokazała urządzenia i przybory oraz różnorodne kosmetyki potrzebne do pielęgnacji włosów. Następnie przedstawiła historię swojej kariery zawodowej. W wypowiedzi podkreśliła, że do osiągnięcia sukcesu we fryzjerstwie nie wystarczy tylko pasja do zawodu, ale potrzebne są także: cierpliwość, wytrwałość, determinacja i wiele lat ciężkiej pracy. W tym zawodzie najważniejszy jest profesjonalizm i ciągłe szkolenie, ponieważ wciąż zmieniają się trendy, a fryzjer musi je znać. Doświadczenia okazały się tym ciekawsze, gdyż w salonie były klientki i można było z bliska zobaczyć obcinanie, farbowanie i mycie włosów, które wyglądało inaczej niż w domu.
Młodzież nie tylko obserwowała jak wygląda praca fryzjera, ale także sami skorzystali z usługi uczesania włosów. Fryzjerki zrobiły im fajne fryzury. U dziewcząt największe wzięcie miały loki, natomiast chłopcy upodobali sobie fryzurę „na Ronaldo”.
Na koniec wizyty uczniowie wręczyli p. Justynie Kopińskiej upominek i pisemne podziękowanie za tak ciepłe przyjęcie i słodki poczęstunek. Wycieczka była ciekawą i niezapomnianą lekcją, po której niejeden młody człowiek zapragnie zostać fryzjerem
Zdjęcia z wyjazdu...
D. Zaborowska
Święto ziemniaka - wizyta w Szkółce Leśnej w Osinach
17 października wychowankowie internatu pod opieką wychowawców odwiedzili Szkółkę Leśną w Osinach.
Pani leśniczy Kamila Bonk-Pawlicka przeprowadziła dla dzieci ciekawe warsztaty. Ich tematyka traktowała o leśnej przyrodzie, ochronie środowiska naturalnego, zapobieganiu pożarom i wykorzystywaniu zasobów naturalnych Ziemi. Zachęcała ich do dbania o środowisko naturalne. Dużą frajdę, ale także sporą dawkę wiedzy dał dzieciom spacer po interaktywnej ścieżce edukacyjnej. Następnie pani Kamila oprowadziła po Szkółce Leśnej opowiadając o swojej pracy. Dzieci poznały czynności związane z pracą w szkółce leśnej oraz dowiedziały się, że las nie sieje się sam i w związku z tym potrzebuje pomocy człowieka. Oglądały małe sadzonki, z których kiedyś wyrosną piękne drzewa, porównywały ich długość oraz wiek.
W leśniczówce wychowankowie świętowali „Dzień ziemniaka”. Wzięli udział w zabawach sportowych: rzuty i zbieranie ziemniaków do kosza, slalom i wyścigi z ziemniakiem na łyżce. Wiele emocji dostarczyły także zawody w obieraniu ziemniaka. Zawodnicy startujący w tej konkurencji mieli za zadanie obrać go tak, aby otrzymać jak najdłuższą obierkę. Każdy uczestnik rywalizacji sportowej otrzymał słodycze.
Po doskonałej rywalizacji nadszedł czas na degustację smakowitych kiełbasek pieczonych w ognisku. Wszystkie produkty ufundowały Zakłady Mięsne „Nove” oraz POLOmarket w Świeciu, za co serdecznie dziękujemy.
W podziękowaniu za tak mile spędzony czas w Szkółce Leśnej na ręce pani leśniczy dzieci przekazały podziękowanie w formie dyplomu. Natomiast, dzieci w nagrodę za swoją wiedzę i zainteresowanie otrzymały drobne upominki. Dziękując za gościnę zapewniliśmy, że w dalszym ciągu będziemy kontynuować współpracę, ukazując młodym ludziom las i szkółkę w różnych porach roku.
Zdjęcia z wyjazdu...
D. Zaborowska
J. Chabowska
Dzień Chłopaka
28.09.2017 r. obchodziliśmy w internacie uroczysty Dzień Chłopaka. Dziewczęta przygotowały swoim kolegom moc atrakcji i niespodzianek.
Podczas uroczystości chłopcy walczyli o tytuł „Chłopaka na medal”.
Wybory „Chłopaka na medal” prowadziły Karolina i Dominika, a w Jury zasiadły: p. Małgorzata Reszke, Małgosia, Ania i Weronika.
O tytuł „Chłopaka na medal” walczyło trzech kandydatów. Podczas rywalizacji musieli odpowiadać na pytania oraz m.in. dziewczynki rozśmieszały chłopców, chłopcy wykonywali ćwiczenia sprawnościowe.
Po wszystkich konkurencjach Jury podliczyło rezultaty i ogłosiło wynik:
I m. - Patryk z gr. IV
II m. ex aequo - Dawid z gr. II oraz Kryspin z gr. III
Prowadząca Karolina udekorowała „Chłopaka na medal” – Patryka okolicznościową szarfą oraz wszyscy uczestnicy rywalizacji otrzymali drobne upominki. Natomiast wszyscy chłopcy otrzymali słodycze. Karolina z Dominiką podziękowały kandydatom za odwagę, a całej publiczności za doping i wspólną zabawę.
Zdjęcia z wyborów...
D. Zaborowska
M. Reszke
Konkurs gry „Rummikub”
Dnia 31 maja br. odbył się II szkolny konkurs gry „Rummikub”. Zawodnicy walczyli w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce w kategorii szkoły podstawowej wywalczył Błażej Murawski, natomiast w grupie szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Joanna Galikowska.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki i dyplomy. Zwycięzcy – nagrody, za ufundowanie których serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców
Zdjęcia z konkursu...
Organizatorzy konkursu
M. Reszke, A. Szalacha
Światowy Dzień bez Papierosa
Dnia 31 maja- w Światowy Dzień bez Papierosa odbyły się w internacie zajęcia promujące zdrowy styl życia. Uczestnicy poznali zagrożenia płynące z nikotynizmu, czynniki leżące u jego podstaw oraz sposoby walki z nałogiem.
W celu promowania życia bez nałogów, wychowankowie wykonali latawce, ozdobione rysunkami przedstawiającymi ich wizję pięknego, zdrowego życia. Latawce uleciały do nieba dnia 7 czerwca podczas wycieczki na punkt widokowy na Wisłę w Nowem.
Zdjęcia z zajęć...
M. Reszke
A. Szalacha
Pasjonaci fotografii na wycieczce
W dniu 25 maja 2017 roku młodzi pasjonaci fotografii z internatu pod opieką Danuty Zaborowskiej udali się na niecodzienną podróż do Zakładu fotograficznego w Nowem. Tam spotkaliśmy się z Panem Wiesławem Szymańskim, by zobaczyć z bliska pracę fotografa i poznać tajniki pracy „magika”, bo tak można nazwać fotografa, który pragnie uczynić każdego młodym i pięknym na fotografii. Pan Wiesław jest pasjonatem fotografii artystycznej i pokazuje swoje zdjęcia na wernisażach.
Fotograf bardzo interesująco opowiadał o swojej pasji i pracy oraz prezentował profesjonalny sprzęt. Przedstawił wychowankom program komputerowy , osprzęt studia fotograficznego-m.in. sprzęt oświetleniowy, aparat fotograficzny, tła i inne akcesoria. Wychowankowie mogli także wcielić się w rolę modela oraz spróbować trudnej sztuki robienia zdjęć. Następnie obserwowali cały proces obróbki zdjęć za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego oraz efekt końcowy. Światło w fotografii odgrywa bardzo wielka rolę i bez niego nie można mówić o robieniu zdjęć podkreślał Pan Wiesław Szymański. Aby młodzi adepci mogli przekonać się o tym, nasz mistrz fotografii pokazał jak ustawić światło do zdjęcia, aby sylwetka prezentowała się najlepiej. Podsumowaniem tego spotkania było wspólne zdjęcie, które otrzyma na pamiątek każdy z wychowanków.
Możliwość obserwowania pracy profesjonalnego fotografa to dla wychowanków było nowe i interesując doświadczenie. Panu Wiesławowi Szymańskiemu składamy serdeczne podziękowania za poświęcenie cennego czasu oraz przekazane informacje z zakresu fotografii.
Zdjęcia z wycieczki...
D. Zaborowska
15-lecie Fundacji „Nuta nadziei”
Wychowankowie internatu wzięli udział w uroczystości jubileuszowej z okazji
15-lecia działalności Fundacji „Nuta Nadziei”, która odbyła się w dniu 23 maja
2017 r. w Hanza Pałac w Rulewie. Fundacja powstała, aby odkrywać, rozwijać i
prezentować talent muzyczny niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Realizuje
swoje cele poprzez organizację: warsztatów muzycznych, koncertów, festiwali i
konferencji. Na jej czele od 2002 roku stoi Pani Zofia Kirszenstein. Podopieczni
Fundacji często występują na scenie ze znanymi gwiazdami : Irena Santor,
Alicja Majewska &Włodzimierz Korcz, Szymon Wydra, Ivan Komarenko i inni.
Obchody jubileuszu rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej
dotychczasowej działalności Fundacji. Zwieńczeniem wieczoru był występ
gwiazd Don Vasyla Juniora i Cygańskich Gwiazd. Ponadto uczestnicy
jubileuszu mogli wysłuchać wspaniałych występów podopiecznych Fundacji
„Nuta nadziei” Pani Gabrieli Przygody, Pana Zbigniewa Szczerka. Na
zakończenie uroczystości zaproszeni goście wręczali na ręce Prezes Fundacji
gratulacje i życzenia dalszych wspaniałych sukcesów do których i my
przyłączamy się.
D. Zaborowska
M. Reszke
Spacer po Nowem z historią w tle.
18 maja wybraliśmy się do Nowego, które jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu . Ma ono nie tylko ciekawą nazwę, ale przede wszystkim ciekawą historię.
Na Placu Zamkowym oczekiwał już na nas regionalista i pasjonat historii Nowego p. Marek Śliwa. Udaliśmy się z p. Markiem na spacer po zabytkach historycznych miasta.
Nasz przewodnik w niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiadał nam o historii i różnych wydarzeniach dziejowych związanych z Nowem. Historia tej miejscowości sięga średniowiecza.
Zwiedziliśmy dawną siedzibę Krzyżaków, a dziś Centrum Kultury ZAMEK oraz Farę pw. Św. Mateusza . Obejrzeliśmy średniowieczny układ rynku, fragmenty średniowiecznych murów miejskich i przepiękną panoramę z
wysokiego brzegu Wisły. Bardzo nam się podobał majowy spacer po miasteczku.
D. Zaborowska
W bibliotece nie można się nudzić!
Grupa młodych miłośników książek z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w
Warlubiu pod opieką p. Danuty Zaborowskiej odwiedziła Bibliotekę Szkolną
Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem. Pani Danuta Jankiewicz
przygotowała mnóstwo atrakcji, a dzieci bawiły się świetnie! Na początku
wizyty bibliotekarka zapoznała dzieci z różnorodnym księgozbiorem, gdzie
pokazała układ i rodzaje księgozbioru. Następnie z ogromnym
zainteresowaniem oglądały piękne ilustracje do baśni Hansa Christiana
Andersena. Obejrzenie wystawy było inspiracją do ciekawej rozmowy na temat
różnych znanych bohaterów z baśni m.in. „Calineczki”, „Dziewczynki z
zapałkami”, „Księżniczki na ziarnku grochu”. To, że książka może mieć różne
zastosowanie, o tym także przekonali się młodzi czytelnicy. Chodzenie z książką
na głowie, tak by z niej nie spadła, to dobre ćwiczenie dla przyszłych modelek i
modeli. Okazało się, że ćwiczenie to wcale nie było łatwe. Następnie dzieci
tworzyły własne książki, w których mogły przedstawić swoje marzenia, do
których będą dążyć oraz projektowały niepowtarzalne okładki. Młodym
czytelnikom spodobała się przygoda z książką, w której można się świetnie
bawić oraz sympatycznie spędzić czas. Na zakończenie wizyty p. Danuta
Jankiewicz obdarowała dzieci książkami, które zabrały do przeczytania w
internacie. Natomiast młodzi czytelnicy w podziękowaniu za wzbogacenie ich o
nowe doświadczenia czytelnicze podarowali p. Danucie własnoręcznie
wykonane pisanki wielkanocne.
Zdjęcia z zajęć...
D. Zaborowska
Wyjazd do kina Helios – seans „Był sobie pies”
Dnia 23 lutego 2017 r. wychowankowie internatu wraz z wychowawcami p. Justyną Chabowską i p. Danutą Zaborowską wybrali się do kina
Helios w Grudziądzu na film, pt. „Był sobie pies”. Ten wzruszający i zabawny film ukazuje nam historię psa, który wciąż przeżywa kolejne wcielenia,
za każdym razem zmieniając życie bliskich mu ludzi. Film jest bardzo cenną lekcją o wzajemnej miłości i szacunku jaka może łączyć człowieka
ze zwierzęciem. Jednocześnie zwraca uwagę, że to od człowieka, a nie psa, zależy, jak będzie wyglądała łącząca ich relacja. Pies okazuje tyle serca
i przywiązania, ile człowiek okaże jemu. Ta poruszająca opowieść o oddanym psie sprawiła, że wszyscy wyszliśmy z kina bardzo wzruszeni.
J. Chabowska
D. Zaborowska
24.01. – Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu
24.01.2016 r. uczestniczyliśmy w zajęciach bibliotecznych z okazji Dnia Środków Masowego Przekazu w Gminnej Bibliotece w Warlubiu. Pani bibliotekarka Sylwia Łozińska zwróciła uwagę, że środki masowego przekazu, inaczej mass media to nie tylko radio, prasa, telewizja, ale także internet, kino, teatr, książka oraz plakat. Za ich pośrednictwem zdobywamy nowe informacje, bogacimy wiedzę oraz kształtujemy opinię na różne tematy. Środki masowego przekazu niosą też za sobą wiele zagrożeń i niebezpieczeństw. Dlatego ważne jest odpowiedzialne korzystanie z nich, dokonywanie dobrego wyboru i właściwej oceny wiadomości, które są przekazywane.
Na początku wychowankowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę, której hasło miało naprowadzić ich na temat przeprowadzonych zajęć. Dzieci bardzo szybko poradziły sobie z zadaniem. Następnie wykonały na papierze mapę mentalną różnych rodzajów mediów i wzięły udział w dyskusji poprowadzonej przez p. bibliotekarkę nt. mediów. Okazało się, że najczęściej korzystają z telewizji i internetu jako środka masowego przekazu. W drugiej części zajęć wśród wychowanków została przeprowadzona krótka anonimowa ankieta, nt. korzystania z telewizji. Po dokładnej analizie przeprowadzonej ankiety wynika, że wychowankowie czas wolny w domu najczęściej spędzają przed ekranem telewizyjnym (3 i więcej godzin). Najchętniej oglądają programy rozrywkowe, seriale („Szkoła”, „Trudne sprawy”), bajki, filmy komediowe, a w zdecydowanej mniejszości programy przyrodnicze i publicystyczne. Często program telewizyjny oglądają sami. Niestety czytanie książek i czasopism, jak również uprawianie sportów nie cieszą się dużą popularnością wśród ankietowanych wychowanków. Pani Sylwia podkreśliła, że oglądanie telewizji przez dzieci więcej niż dwie godziny dziennie jest szkodliwe na ich umysł i zdrowie fizyczne i ogranicza najczęściej inne zajęcia. Wolny czas powinny więc spędzać na świeżym powietrzu oraz wykorzystywać na czytanie książek, rozwijanie swoich zainteresowań i uzdolnień. Na zakończenie spotkania wychowankowie wspólnie z p. bibliotekarką opracowali zasady racjonalnego korzystania z telewizji.
Oglądanie telewizji:
max. 2h na dobę
w odległości 3-5 m
oglądanie przystosowanych do wieku i zainteresowań PROGRAMÓW
po obejrzeniu „swojego programu” wyłączyć telewizor
Zdjęcia z zajęć...
D. Zaborowska
„Przybieżeli do Betlejem….w naszym Internacie”
Zgodnie z tradycją w Internacie w dniu 21 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne, w którym udział wzięli wychowankowie i pracownicy internatu. Wigilię rozpoczęliśmy od czytania Ewangelii i wystąpienia pana Dyrektora, który złożył wszystkim piękne, płynące prosto z serca życzenia świąteczne. Nie zabrakło oczywiście łamania się opłatkiem oraz wzajemnych serdecznych życzeń. Wzruszeni życzeniami zasiedliśmy do wigilijnego stołu zastawionego przepysznymi potrawami przygotowanymi przez panie kucharki: p. Ewę i p. Anię, którym za to bardzo dziękujemy. Oprócz tradycyjnych potraw na wigilijnym stole znalazły się również ciasta oraz owoce. Wigilię umiliło również wspólne śpiewanie kolęd. Od kilku lat wychowawcom udaje się pozyskać fundusze od sponsorów na zakup drobnych upominków, które wręcza Święty Mikołaj. Upominki dla wychowanków mogliśmy zakupić dzięki hojności naszych firm sponsorujących: PUM w Nowem oraz p. Andrzej Malinowski Biuro Rachunkowe ,,Taurus’’ w Nowem za co bardzo serdecznie dziękujemy. Uroczystość odbyła się w bardzo miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze.
Cała społeczność Internatu życzy wszystkim spokojnych, pogodnych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.
Zdjęcia z wigilii...
D. Zaborowska
W świątecznym nastroju
Wychowanek Internatu Tomasz Rosiński otrzymał wyróżnienie w konkursie plastycznym na najładniejszą bombkę bożonarodzeniową. Konkurs zorganizowała Szkoła podstawowa w Komorsku Wielkim, była to już III edycja. Tomek wykonał ozdobę z kolorowego filcu, naklejanego na plastikową pokrywkę. Tak więc ozdoba stała się praktyczna i ekologiczna. Gratulujemy sukcesu.
Zdjęcia ze spotkania...
K. Daroszewska
Spotkanie mikołajkowe w Bąkowie
08.12.2016 grupa wychowanków Internatu spotkała się z podopiecznymi Świetlicy Środowiskowej w Bąkowie,
na imprezie integracyjnej z okazji Mikołajek. Spotkaniu towarzyszył świąteczny nastrój, śpiewanie kolęd, wspólne tańce.
Zwieńczeniem zabawy, była część plastyczna, podczas której, dzieci malowały bombki i wykonały bałwanki z papierowych kubków.
Rozstaliśmy się z obietnicą spotkania za rok i wspólną wymianą życzeń. Dziękujemy firmie IGLOTEX za ufundowanie zapiekanek.
Zdjęcia ze spotkania...
K. Daroszewska
D. Zaborowska
J. Chabowska
Z wizytą w schronisku
01.12.2016 grupa wychowanków Internatu zaangażowanych w zbiórkę pieniędzy na karmę dla bezdomnych kotów i psów odwiedziła
schronisko w Milewie. Podczas wizyty p. Wioletta, która jest wolontariuszką w schronisku i opiekuje się porzuconymi kotami w Nowem,
opowiedziała dzieciom o zwyczajach psich, o upodobaniach, o rasach oraz przybliżyła losy niektórych piesków. Wychowankowie mogli przejść się
z milusińskimi na króciutki spacer, pogłaskać psy i wyłożyć kojce kocami. Dzieciaki mogły zaobserwować też koty, które znalazły tu schronienie,
mają wykładaną karmę i postawione specjalne domki, aby zimą nie marzły. Wyjeżdżaliśmy ze schroniska z obietnicą, że za rok wrócimy tu znowu,
z nową porcją karmy.
Zdjęcia z wyjazdu...
K. Daroszewska
J. Chabowska
Rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Kociewie-mój region”
W CK "Zamek" w Nowem dn. 30.11.2016 r. podczas Dnia Kociewskiego odbyło się uroczyste rozdanie nagród w "Turnieju Wiedzy o Nowem i Kociewiu" oraz w konkursie plastycznym „Kociewie-mój region”.
W konkursie plastycznym wzięło udział 11 naszych wychowanków internatu i wszyscy zostali nagrodzeni książkami –„Legendy z Kociewia i Borów Tucholskich”. Podczas Dnia Kociewskiego można było posmakować regionalnego kociewskiego ciasta,
obejrzeć występ przedszkolaków oraz zobaczyć film reklamujący nasz region.
Zdjęcia z konkursu...
D. Zaborowska
Tabletowe zajęcia w Bibliotece Gminnej w Nowem
22.11.2016 r. wychowankowie wraz z p. Joanną Malej i p. Danutą Zaborowską odwiedzili Bibliotekę Gminną w CK Zamek w Nowem.
Zostaliśmy przywitani przez p. bibliotekarza Janusza Nowaka. Na początku spotkania zapoznaliśmy się z aplikacją na tablety Lokomotywa.
Wysłuchaliśmy wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” w wykonaniu Piotra Fronczewskiego. Na każdej ze stron na dzieci czekało mnóstwo atrakcji,
które wspólnie odkrywaliśmy oraz wiele dodatkowych zadań do wykonania. Na koniec spotkania p. bibliotekarz zaproponował dzieciom zabawę z
rozszerzającą rzeczywistość aplikacją Quiver. Ten prosty program umożliwia "ożywienie" elementów z pozoru zwyczajnej dziecięcej kolorowanki
i przedstawienie ich w postaci ruchomej grafiki 3D na ekranie tableta. Niespodzianka polegała na tym, że dzieciom nie zdradziliśmy efektów,
jakie przyniesie pokolorowanie obrazka. Zaskoczeniem były zatem wielobarwne, animowane kolorowanki. Miłośnicy nowych technologii świetnie się
bawili odkrywając czekające na nich niespodzianki. Po zajęciach wychowankowie otrzymali zakładki do książek. Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia
na kolejnych zajęciach. Po zakończeniu zajęć bibliotecznych obejrzeliśmy spektakl Teatru Art-Re z Krakowa pt. „Muzykanci z Bremy”. Spektakl oparty
na motywach znanej baśni braci Grimm opowiadał o przygodach czwórki zwierząt: osła, psa, kota i koguta, którzy odchodzą od swoich złych gospodarzy.
Przypadkowe spotkanie początkuje ich wielką przyjaźń. Przedstawienie uczy miłości do zwierząt i dbałości o nie aż do końca ich życia.
Mile spędzony czas upłynął nam bardzo szybko i pełni uśmiechu oraz niesamowitych wrażeń wróciliśmy do internatu.
Zdjęcia z zajęć...
Danuta Zaborowska
Kultywujemy tradycje internackie.
Jak co roku kultywujemy tradycje internackie, wśród których można wymienić, np.: Otrzęsiny i Święto Pieczonego Ziemniaka. 06.10.2016 r. wychowankowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w różnego rodzaju atrakcjach związanych z tymi świętami.
W pierwszej części imprezy odbyło się pasowanie nowych wychowanków. Dzieci miały do wykonania cztery zadania sprawdzające ich umiejętności. Przeszły pomyślnie testy: układania ubrań, szycia, sznurowania butów i wypicia soku z cytryny. Po czym zostały przyjęte przez całą społeczność internacką brawami.
W drugiej części wychowankowie wzięli udział w „ziemniaczanych zabawach”. Pani Danuta Zaborowska zapoznała wychowanków z historią pochodzenia
ziemniaka i kto je sprowadził do Polski. Dzieci poznały również inne nazwy popularnego kartofla. Następnie odpowiadały na pytania quizu ziemniaczanego
np.: -W jakiej postaci można jeść ziemniaki? Jakie znasz potrawy z ziemniaków? Kiedy sadzi się ziemniaki? Kiedy zbiera się ziemniaki i jak się to nazywa? Co można zrobić z ziemniaków?
Po części teoretycznej przystąpiliśmy do konkurencji plastycznej. Z ziemniaków wyczarowaliśmy różne cudaki: ludki ozdobione kolorowymi materiałami, jeżyki, z których zorganizowaliśmy wystawkę.
Na zakończenie odbyła się konkurencja ruchowa - rzut ziemniakiem do kosza oraz konkurs na najdłuższą obierkę. Zaznaczyć trzeba, że głównym bohaterem tej imprezy i wszystkich konkurencji był zwykły kartofel.
Z zajęć dowiedzieliśmy się o wielu walorach smakowych a nawet zdrowotnych naszych ziemniaków .I jak widzimy pomimo, że tego dnia pogoda nam nie dopisała, padał ulewny deszcz i imprezę trzeba było przenieść
do budynku internatu to zabawa była bardzo udana i na pewno pozostanie nam w pamięci.
Zdjęcia z imprezy...
Danuta Zaborowska
Karolina Daroszewska
Justyna Chabowska
Dzień wychowanka Internatu. Zakończenie roku szkolnego w Internacie
23.06.2016 wychowankowie Internatu już po raz drugi spotkali się w
Świetlicy Środowiskowej w Bąkowie. Spotkanie łączyło ze sobą moc zabaw,
atrakcji ale też poruszało treści profilaktyczne. Po przedstawieniu pt.
"Rycerz Chwalipięta" przygotowanym przez grupę teatralną, p. Danuta
poprowadziła pogadankę na temat zasad prawidłowego odżywiania i piramidy
żywienia. Dzieci miały też za zadanie ułożyć całodzienne menu zgodne z
zasadami zdrowego odżywiania. Kolejnym zadaniem było przygotowanie
zdrowej, smacznej sałatki owocowej przez p. Justynę i p. Olę wraz z
chętnymi dziećmi. Potem, po mimo dużego gorąca tego dnia, zajęcia
przeniosły się na boisko, gdzie dzieciaki wspólnie zatańczyły zumbę.
Boisko zamieniło się w barwny obraz pokolorowany w kolorowymi kredami,
p. Mateusz grał z chętnymi w koszykówkę, p. Ania wytwarzała zwierzątka z
kolorowych balonów. Spotkanie zakończyło się ogniskiem i pieczeniem
kiełbasek oraz wspólnym zdjęciem z obietnicą spotkania za rok.
Serdeczne podziękowania dla p. Ani Fennert, gospodarza, Podopiecznym
Świetlicy za serdeczne przyjęcie. Firmie przewozowej Sapo, Firmie
Iglotex za ufundowanie drobnych upominków. Urzędowi Gminy w Warlubiu, za
przekazanie funduszy, które posłużyły na zakup gier jako nagrody.
K. Daroszewska
Wyjazd do Parku Linowego w Rulewie
22 czerwca 2016 r. młodzież z internatu wspólnie z wychowawcami p. Justyną Chabowską, p. Danutą Zaborowską oraz p. Markiem Nowakiem spędzili aktywne popołudnie w Parku Linowym w Rulewie. Jest to największy Park Linowy w Polsce, położony w zabytkowym dwustuletnim parku. Przed wejściem na tor każdy z nas musiał przejść test sprawdzający opanowanie podstawowych zasad przypinania się, oznakowań lin itp. W parku każda trasa ma inny charakter i stopień trudności, uzależniony od wysokości i rodzaju zainstalowanych przeszkód. Wychowankowie spróbowali swoich sił pokonując dwie trasy: żółtą oraz niebieską. Na przeszkodach wszyscy uczestnicy uczyli się technik utrzymywania równowagi, odpowiedzialności, pokonywania lęku wysokości, a także wspierali siebie nawzajem. Śmiałkowie natomiast mogli wypróbować swoich sił pokonując również skok wahadłowy. Natomiast część wychowanków ze względu na lęk wysokości udała się wraz z wychowawcą na plac zabaw. My również świetnie bawiliśmy się korzystając z takich atrakcji jak: zjeżdżalnie, huśtawki, trampolina, mini park linowy oraz mini zoo z lamą i miniaturowymi kózkami i owieczkami.
Pobyt w parku zapewnił nam wiele niezapomnianych wrażeń, trochę adrenaliny i wysiłek na świeżym powietrzu.
Wycieczkę do Parku Linowego na pewno jeszcze powtórzymy.
D. Zaborowska
J. Chabowska
Wellness and Beauty w Internacie
07 kwietnia Internat, przeobraził się w Wellness and Beauty Spa z okazji Światowego Dnia Zdrowia i Piękności. Po zajęciach profilaktycznych dotyczących zdrowia, wychowankowie mogli sobie zrobić zabiegi upiększające: maseczki upiększające i oczyszczające, zabiegi pielęgnacyjne na dłonie, pomalować paznokcie, zrobić makijaż, uczesać modne fryzury, które wykonała praktykantka p. Marlena, której bardzo dziękujemy. Tego dnia w Internacie wiele się działo, pięknie pachniało, było wiele śmiechu, a wszystko pod hasłem "W zdrowym, pięknym ciele, zdrowy piękny duch".
Zdjęcia z zajęć...
K. Daroszewska
Wielkanoc bez nałogów
17 marca odbyły się w internacie zajęcia w ramach kampanii Zachowaj
Trzeźwy Umysł, przeciwdziałające problematyce nadużywania alkoholu wśród
młodzieży i osób dorosłych.
Wychowankowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, pogadance i
dyskusji, dzielili się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na temat nałogu.
Mamy nadzieje, że forma zajęć pozostawi wychowankom wiedzę, mądrość i
roztropność w podejmowanych w przyszłości decyzji. Chcemy bardzo
podziękować Urzędowi Gminy, za przekazanie funduszy, które posłużyły na
zakup słodyczy - nagród za udział w zajęciach i były miłym upominkiem
"zajączkiem" na nadchodzące święta Wielkanocne. Wychowawcy Internatu
życzą wszystkim wychowankom, uczniom Ośrodka, nauczycielom i pracownikom
zdrowych,wesołych, pogodnych świąt oraz mokrego śmingusa.
Zdjęcia z zajęć...
K. Daroszewska
Dzień Kobiet - wybory „Super Dziewczyny” .
8 marca Samorząd Internatu zorganizował wybory „Super Dziewczyny”. Po krótkim powitaniu i złożeniu najserdeczniejszych życzeń paniom i wszystkim koleżankom prowadzący Adam Kubera zaprosił zgromadzonych na wybory „Super Dziewczyny”. W jego ramach odbyły się konkursy związane z jej wyłonieniem. Podczas konkurencji było dużo emocji i dobrej zabawy. Przed nimi postawiono rozmaite zadania sprawnościowe, "wiedzowe" i inne. Dziewczęta m.in. dokonały autoreklamy o sobie, zaprezentowały się w stroju codziennym , dały popis wokalny, odpowiadały na pytania z zakresu wiedzy o szkole, ubijały pianę na czas, przedstawiały zagadki słowne „kalambury”, a na koniec wystąpiły w strojach mających ukazać osobowość kandydatki. Przeprowadzono również konkurencję sprawnościową „gorące krzesła”. Jury po podliczeniu wszystkich konkurencji ogłosiło werdykt:
„Super-dziewczyną 2016" została
Michalina Zagert.
Atmosferę i nastrój wspólnego spotkania dodatkowo podkreśliły wręczone paniom i wszystkim dziewczętom kwiaty i słodkie upominki.
Galeria zdjęć...
D. Zaborowska
J. Chabowska
Hej kolęda, kolęda.
Tradycją stała się Wigilia organizowana w Internacie. Wychowankowie dopytują o nią,
już od listopada i nie ma się co dziwić, bo jest to bardzo miłe popołudnie w Internacie. Od kilku lat wychowawcą udaje się pozyskać
fundusze na zakup drobnych upominków, które wręcza Święty Mikołaj. Wigilię rozpoczynamy od czytania Biblii i życzeń p. Dyrektorów.
Wychowankowie chętnie uczestniczą w śpiewaniu kolęd bożonarodzeniowych i spożywają postne potrawy przygotowane przez nasze p. kucharki: p. Ewę i p. Anię, którym za to bardzo dziękujemy.
I oczywiście nie mogło by być Wigilii bez życzeń, które składamy sobie przy opłatku.
Cała społeczność Internatu życzy wszystkim spokojnych, pogodnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
Zdjęcia z Wigilii...
Wychowawcy Internatu
Spotkanie integracyjne wychowanków Internatu z podopiecznymi Świetlicy w Bąkowie.
W ramach akcji Zachowaj Trzeźwy Umysł grupa wychowanków Internatu po raz kolejny spotkała się 10 grudnia z podopiecznym Świetlicy
Środowiskowej w Bąkowie. Każdy czas jest dobry na promowanie zdrowego stylu życia. Tym razem połączyliśmy profilaktykę z Mikołajkami.
Podczas zajęć dzieci poznały zalety życia bez nałogów. Wzięły udział w zadaniach związanych z promocją zdrowia i szkodliwością używek.
Spotkaniu oprócz wartości edukacyjnych towarzyszył dobry nastrój, humor i porywająca do ruchu Zumba.
Ponieważ zajęcia odbyły się w przedświątecznym czasie na koniec odśpiewaliśmy wspólnie kolędy i życzyliśmy sobie dużo zdrowia, pokoju,
szczęśliwego Nowego Roku. Oczywiście umówiliśmy się na kolejną integrującą wizytę. Wychowawcy i wychowankowie dziękują Urzędowi Gminnemu
w Warlubiu za przekazanie nam funduszy na zakup słodyczy, nagród dla uczestników spotkania. Panu Wentowskiemu, właścicielowi sklepu Od i Do
za ufundowanie słodyczy oraz firmie Sapo za przewóz wychowanków Internatu a także Pani Ani Fennert.
Zdjęcia ze spotkania...
K. Daroszewska
D. Zaborowska
Dzień Kociewski I XXIII Biesiada Lalkarska 2015
Dnia 9.12.2015 r. wychowankowie internatu pod opieką p. Danuty Zaborowskiej i p. Wojciecha Schulza wzięli udział w Dniu Kociewskim w Nowem. W CK "Zamek" w Nowem już po raz dwudziesty pierwszy obchodzono Dzień Kociewski. Uroczystość rozpoczęto od rozdania nagród laureatom „Turnieju Wiedzy o Nowem i Kociewiu” , który przeprowadzono w formie testu pisemnego. Następnie wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Kociewie-mój Region” oraz w konkursie na pocztówkę bożonarodzeniową z motywem kociewskim. Miło nam poinformować, że również prace plastyczne naszych wychowanków zostały docenione. Nagrodzeni zostali Adrian Bartnik, Joanna Galikowska, Aleksandra Gapińska, Aneta Grużalska, Karolina Jagos, Agnieszka Malinowska, Patryk Pukłacki i Adam Kreja.
Obchody Dnia Kociewskiego uświetnił występ Teatru Lalek i Cieni "Baśniowy Świat" ze spektaklem "O kozie rogaty". Kolejnym punktem programu był występ zespołu kociewskiego "Gzuby" ze Starogardu Gdańskiego, którego młodzi członkowie zaprezentowali tańce i śpiewy w gwarze kociewskiej. Na koniec wszyscy uczestnicy i goście zaśpiewali hymn kociewski.
W czasie uroczystości można było też poczęstować się tradycyjnym, kociewskim kuchem.
D. Zaborowska
Zajęcia z „Czarną książką kolorów”
Zdjęcia z zajęć...
W dniu 25 listopada 2015 r. uczniowie klasy I-III pod opieką bibliotekarki szkolnej p. Ady Pawlik oraz wychowawców p. Beaty Trzebkowskiej i p. Danuty Zaborowskiej wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowem. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wiadomości przekazanych przez p.bibliotekarkę Dorotę Kortas o jej zadaniach, które obecnie nie ograniczają się tylko do wypożyczania książek. Biblioteka w Nowem prowadzi bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego dla dzieci i dorosłych.
W pierwszej części spotkania dzieci uczestniczyły w interesujących i pouczających zajęciach przygotowanych przez p. Dorotę Kortas , które miały na celu zapoznanie z problemem niepełnosprawności oraz kształtowanie pozytywnych postaw ludzi widzących wobec osób niewidomych. Pani Dorota pokazała książkę dla niewidomych pt. „Czarna książka kolorów”, w której na czarnych stronach mieszczą się czarne wypukłe ilustracje, czarny braille, jedynie tekst pisany jest jasnymi literami. Książka opowiada o przyjaźni dwóch chłopców, z których jeden, Tomek jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć, czy spróbować kolorów. Po wysłuchaniu jej treści dzieci oglądały książeczkę i aby móc lepiej wczuć się w sytuację osoby niewidomej, zamykały oczy przeglądając ilustrację . Wszyscy zauważyli , że trudno poczuć kolory, ilustracje, zapachy i smaki za pomocą rąk. Następnie same określały z czym kojarzy im się kolor, który miały na myśli. Pozostałe dzieci odgadywały, o jaki kolor chodzi, np. kolor żółty kojarzył się ze słońcem i piaskiem.
Wszystkie dzieci aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach próbując wcielić się w osoby niewidzące. Zabawy te pozwoliły choć na chwilę pogrążyć się w ciemności i przynajmniej spróbować wczuć się w sytuację osób niewidzących. Uczestnicy zajęć otrzymali także zadanie , polegające na wykonaniu na czarnych kartkach z czarnej plasteliny wypukłych obrazków. Gotowe prace utworzyły naszą czarną książkę kolorów, którą można obejrzeć w sali lekcyjnej uczniów kl. I-III.
W drugiej części zajęć z okazji „ Światowego Dnia Pluszowego Misia” dzieci kolorowały misia. Wielką atrakcją było to, że misie po zeskanowaniu za pomocą aplikacji w tablecie można było ożywić, dokładnie w takich kolorach, w jakich zostały pokolorowane. Trójwymiarowe kolorowanki wprawione w ruch dostarczyły ogrom wesołej zabawy.
Zakończenie spotkania uwieńczone zostało oglądaniem i wypożyczeniem książek. Dzieci podziękowały p. bibliotekarce Dorocie Kortas za ciepłe przyjęcie i ciekawe zajęcia oraz obiecały znowu odwiedzić bibliotekę.
D. Zaborowska
Święto Niepodległości na grudziądzkiej Cytadeli.
Zdjęcia z wycieczki...
W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2015 r. w ramach Dnia Otwartego wychowankowie internatu wraz z wychowawcami zwiedzili grudziądzką Cytadelę.
Wycieczka rozpoczęła się od opowiedzenia historii powstania i znaczenia Cytadeli przez przewodnika PTTK. Dowiedzieliśmy się, że potężna
twierdza położona na skarpie wiślanej jest nadal obiektem użytkowanym przez wojsko. Rozkaz budowy twierdzy wydał tuż po I rozbiorze Polski w 1772 r.
król Prus Fryderyk II przeczuwając zbliżającą się wojnę z Rosją. Została zbudowana przez władze pruskie w latach 1776- 1789.
Ogromny obiekt wykorzystany był w działaniach bojowych tylko jeden raz w roku 1807 w czasie wojen napoleońskich.
Grudziądz był jedyną twierdzą pruską, która zdołała oprzeć się wojskom napoleońskim. W 1920 r. twierdzę przejęła armia polska tworząc tu
Centrum Wyszkolenia Kawalerii i osadzając 18 Pułk Ułanów Pomorskich. Po rozbiciu pułku w roku 1939 pod Krojantami obiekt utracił swoje
znaczenie militarne i obecnie służy jako magazyny wojskowe. Następnie pan przewodnik zabrał całą grupę na zwiedzanie Cytadeli.
Mogliśmy zobaczyć bastiony, raweliny oraz wejść na Wielki Magazyn, skąd rozciąga się wspaniała panorama na dolinę Wisły.
Dodatkową atrakcją była możliwość przejścia podziemnym chodnikiem minerskim pod bastionem III.
Wojsko przygotowało dla dzieci park maszyn i wystawę sprzętu wojskowego, która zainteresowała nie tylko chłopców, ale również dziewczęta.
Wychowankowie mogli obejrzeć z bliska transportery opancerzone, działa przeciwlotnicze i czołgi.
Do wielu pojazdów wojskowych można było wejść i zasiąść za kierownicą oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Podziwialiśmy także pokaz musztry wojskowej w wykonaniu uczniów klas mundurowych szkół grudziądzkich.
Dziś Cytadela grudziądzka jest jednym z najbardziej okazałych obiektów XVIII-wiecznej sztuki militarnej w Europie.
Mimo burzliwych dziejów Grudziądza obiekt zachował swe założenia architektoniczne i wiele detali świadczących o poziomie techniki obronnej w końcu XVIII w. Ogrom obiektu militarnego i ciekawe opowieści pana przewodnika wywarły na nas niezapomniane wrażenia.
To była ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.
D. Zaborowska
J. Chabowska
„Poznajemy Czerwonego Kapturka”- zajęcia czytelnicze.
Zdjęcia z zajęć...
W bieżącym roku szkolnym w dalszym ciągu będziemy kontynuować w internacie zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii. Baśnie i bajki cieszą się wielkim zainteresowaniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Czytanie dzieciom bajek i baśni jest skuteczną metodą wychowania myślącego samodzielnie, wrażliwego człowieka, mającego bogatą wyobraźnię i umiejącego sobie radzić w życiu dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy. Głównymi celami naszych spotkań jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju osobowości dzieci poprzez spotkanie z bajką i baśnią, popularyzowanie czytelnictwa oraz integracja dzieci z różnych szkół z naszej gminy.
Zajęcia będą odbywały się w tym roku szkolnym we współpracy z Biblioteką szkolną Zespołu Szkół w Warlubiu.
Dnia 04.11.2015 r. dzieci z klasy I-III Edukacji Wczesnoszkolnej oraz dzieci z klasy II Zespołu Szkół w Warlubiu pod opieką p. bibliotekarki Aleksandry Stawickiej uczestniczyły w zajęciach czytelniczych, pt. „Poznajemy Czerwonego Kapturka”.
W pierwszej części zajęć p. Ada Pawlik przeczytała bajkę o „Czerwonym Kapturku”. Dzieci z uwagą wysłuchały bajkę przeczytaną przez p. bibliotekarkę, a następnie odpowiadały na pytania związane z jej treścią. Analizując treść utworu dzieci dotarły do sensu moralnego, że nigdy nie można ufać nieznajomym. W drugiej części zajęć dzieci zostały podzielone na cztery grupy i ochoczo zabrały się do wykonania różnych zadań stworzonych na podstawie bajki. Pierwsze zadanie polegało na wspólnym rozwiązaniu krzyżówki, jej rozwiązaniem było hasło „Czytamy bajki”. W ten sposób dzieci odszyfrowały temat cyklu spotkań czytelniczych w roku szkolnym 2015/2016. Ponadto Czerwony Kapturek i Wilk przygotował dla nich szereg atrakcji m.in. układanie historyjki obrazkowej o naszych bohaterach, ułożenie obrazka z rozsypanych fragmentów (puzzle), rozwiązanie zadania matematycznego, odnalezienie drogi Czerwonego Kapturka do domu Babci i inne zadania. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością bajki. Wszyscy bawili się świetnie. Nagrodą za wspólną zabawę były słodycze z koszyczka Czerwonego Kapturka.
D. Zaborowska
Zbiórka karmy dla bezdomnych kotów zorganizowana
przez Samorząd Internatu.
Zdjęcia z akcji...
Właśnie zakończyła się zbiórka karmy dla bezdomnych kotów z Nowego,
prowadzona przez Samorząd Internatu i wychowanków . Akcja zakończyła się
odwiedzinami i spotkaniem z dwoma wolontariuszkami, które
bezinteresownie i z całego serca zajmują się dzikimi kotami w Nowem.
Pozyskują pieniądze na ich leczenie, sterylizację, karmę. Poszukują osób
chętnych do adopcji bezdomnych kotów i psów. Na swoim koncie mają już
kilka sukcesów, kilka kotów i psów znalazło nowe domy. Panie
opowiedziały nam o swojej pracy, przybliżyły historie ich milusińskich.
Spotkanie zakończyło się przekazaniem zebranej karmy oraz ofertą stałej
współpracy w opiece nad bezdomnymi zwierzakami.
Samorząd Internatu w imieniu swoim oraz nakarmionych zwierzaków z całego
serca dziękuje wszystkim osobom które włączyły się do naszej akcji.
K. Daroszewska,
J. Chabowska
Dzień Pieczonego Ziemniaka -
wycieczka do Leśniczówki w Bursztynowie
Dnia 08.10.2015 r. młodzież i dzieci z naszego internatu pod opieką wychowawców pojechali z okazji Dnia Pieczonego Ziemniaka do Leśniczówki w Bursztynowie, której gospodarzem jest leśniczy p. Arkadiusz Podlaszewski. Wychowankowie bardzo cieszyli się z wyjazdu tym bardziej, że dopisała pogoda.
W pierwszej części imprezy wychowankowie wzięli udział w „ziemniaczanych konkurencjach”. Uczestnicy zabawy zostali podzieleni na dwie drużyny, które zmierzyły się w następujących konkurencjach sprawnościowych: sadzenie i zbieranie ziemniaków, rzuty ziemniakiem do celu, przenoszenie ziemniaków na łyżce, slalom z kijem hokejowym, wędrujący ziemniak . Po zakończeniu części konkursowej p. Ewa Śliwa ogłosiła wyniki i wszyscy uczestnicy zabawy sportowej otrzymali w nagrodę słodycze.
Tegoroczne Święto Pieczonego Ziemniaka było połączone z pasowaniem wychowanków internatu. Dzieci pomyślnie przeszły zadania dotyczące znajomości zasad obowiązujących w internacie. Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji „starych” i „nowych” wychowanków.
Po zakończeniu części zabawowej nadszedł czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku i zespołowe śpiewanie przy akompaniamencie gitary p. Stasia Grzonki. Wszystkie dzieci zostały obdarowane słodyczami, które zostały zasponsorowane przez Radę Rodziców.
Aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu i popołudniowy relaks wszystkim przypadł do gustu. Na koniec pobytu w Leśniczówce wręczyliśmy pamiątkowe podziękowanie Państwu Karolinie i Arkadiuszowi Podlaszewskim za zaproszenie nas do wspólnego świętowania. Pewnie za rok znowu w ten sposób powitamy jesień.
D. Zaborowska
Razem lepiej - zakończenia roku szkolnego w
Internacie.
24.06.2015 w nawiązaniu do hasła Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł "Razem
Lepiej" i z inicjatywy Samorządu Internatu, cała społeczność Internatu
pojechała na spotkanie integracyjne do Świetlicy Środowiskowej w
Bąkowie. W trakcie zabawy oprócz treści profilaktycznych czekała na nas
moc atrakcji: grupa teatralna Ośrodka zaprezentowała sztukę W.
Chotomskiej pt. "Dziura w moście" oraz skecz z maszyną powiększającą.
Pani Justyna przygotowała wspólnie z dziećmi sałatkę owocową, którą
potem ze smakiem zjedliśmy. Wszyscy wspólnie zatańczyliśmy Zumbę, którą
poprowadziła dla nas Sandra Górniak. Również gospodarze przygotowali dla
nas zabawę muzyczną. Pani Ola poprowadziła warsztaty kreatywne,
dzieciaki wykonywały z surowców wtórnych: żółwie i żaglówki. Pani Ewa
zadbała aby boisko zamieniło się w piękny, kolorowy obraz
odzwierciedlający wakacyjne marzenia dziecięce. Spotkanie zakończyliśmy
ogniskiem i obietnicą, że na pewno w Bąkowie spotkamy się za rok. Bardzo
serdecznie chcemy podziękować p. Annie Fennert opiekunce świetlicy,
dzieciakom ze świetlicy, p. sołtysowi Józefowi Lewandowskiemu,
społeczności bąkowskiej, firmie przewozowej Sapo p. Tomaszowi
Wiśniewskiemu za zorganizowanie transportu. Firmie Iglotex, która
ufundowała nam upominki i balony, które posłużyły jako nagrody w
konkursach.
Karolina Daroszewska
Aleksandra Szalacha
Justyna Chabowska
Ewa Śliwa
Józef Brozdowski
Czego brakuje w mojej miejscowości?
Tematem XXV Regionalnego Konkursu Dziecięcej Twórczości Plastycznej organizowanego przez Osiedlowy Dom Kultury w Starogardzie Gdańskim było pytanie: Czego brakuje w mojej miejscowości?
W odpowiedzi na to pytanie wychowankowie Internatu przygotowali kilka ciekawych prac plastycznych. Wśród 30 wyróżnionych prac znalazła się praca Adama Krei zatytułowana Basen.
13 czerwca w Starogardzie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy oraz wręczenie nagród.
Na wystawie pokonkursowej zaprezentowano wszystkie prace konkursowe w tym naszych wychowanków (Pawła Tomczyka, Łukasza Damrata).
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Nasze prace plastyczne...
K. Daroszewska
Cyrkowy Dzień Dziecka
Dnia 01.06.2015 r. wychowankowie internatu z okazji Dnia Dziecka pojechali do CK Zamek w Nowem na występy Cyrku „Szok” z Ukrainy. Niezwykłe widowisko jakie zaprezentowało dwoje artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność. Dzieci bawiły się świetnie, oglądając tresowane zwierzątka, pokazy żonglerki, akrobacje oraz iluzje. Efektowny był popis z niezliczoną ilością obręczy.
Najważniejszą osobą podczas pokazu był oczywiście klaun, który rozbawiał publiczność swoimi występami. Aplauz wybuchał, gdy na scenę do wspólnej zabawy zapraszał dzieci oraz rodziców, którzy także próbowali swych talentów cyrkowych, włączając się czynnie do zabawy. Udawało im się to z różnym skutkiem, co wzbudzało radość wśród publiczności. Na gromkie brawa zasłużyły dzieci, które świetnie poradziły sobie z obręczami hula-hop. Były również chwile strachu, kiedy pojawiła się treserka z wężem na ramionach. Okazało się szybko, że zwierzę jest niegroźne i chętnych do dotknięcia czy potrzymania gada było wielu.
Zachwyt najmłodszych wzbudził pokaz tresowanego psa oraz sympatycznego gołąbka. Występy cyrkowców nagrodzono gromkimi brawami. To było naprawdę SZOKujące przeżycie!
D. Zaborowska
Internat to nie nuda!
Wychowankowie w internacie nie mogą narzekać na nudę. Oprócz wielu zorganizowanych zajęć, biorą udział w wielu konkursach plastycznych, regionalnych jak i ogólnopolskich. W ostatnim czasie wykonali prace do konkursów takich jak "Pan Karp", "Zwierzęta polarne" i "Czego brakuje w mojej miejscowości". Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za naszych Artystów.
K. Daroszewska
Zbiórka zużytych baterii i makulatury
Od kwietnia tego roku Samorząd Internatu przystąpił do prowadzonej przez Organizację Odzysku Reba zbiórki zużytych baterii.
W szkole umieszczono dwa pojemniki, w których można gromadzić zużyte baterie i akumulatory. Samorząd Internatu w składzie : Ola Gapińska, Karolina Jagos, Bartek Stawikowski i Adam Kubera przygotował plakat informacyjny o akcji i podjął się zbierania baterii.
Poprzednia akcja samorządu ( zbiórka karmy dla zwierząt na rzecz schroniska w Grudziądzu) zakończyła się sukcesem.
Liczymy na zaangażowanie społeczności szkolnej także w to działanie.
Przypominamy, że internat cały czas prowadzi też zbiórkę makulatury ( pani Karolina Daroszewska).
A. Szalacha
Wyjazd do kina na film "Kopciuszek"
Dnia 25 marca br. wychowankowie internatu wraz z opiekunami wyjechali do kina Helios w Grudziądzu na film, pt. ,,Kopciuszek’’.
Disneyowska adaptacja ,,Kopciuszka’’ to jedna z tych baśni, które mimo upływu czasu się nie starzeją. Najnowsza ekranizacja znanej baśni okazała się interesująca. O ile fabuła filmu była zgodna z klasyczną baśnią, to sposób przedstawienia był niekonwencjonalny. Bohaterka filmu Ella swoją postawą zachęcała do bycia dobrym i odważnym.
Przepiękna opowieść zrobiona została z dużym rozmachem, opowiadała o marzeniach, przyjaźni i odmianie losu.
Wychodząc z kina z pewnością każdy wychowanek będzie pamiętał, że dobro bywa nagradzane, a zło karane.
D. Zaborowska
Bezpieczne ferie – spotkanie z p. policjantem
Na kilka dni przed zimowymi feriami odbyły się w internacie profilaktyczne zajęcia "Bezpieczne ferie". Naszych wychowanków odwiedził starszy aspirant Kazimierz Kowalski z Komisariatu Policji w Nowem.
Spotkanie poświęcone było przede wszystkim sprawom związanym z bezpieczną zabawą podczas ferii zimowych. W pierwszej części spotkania wychowankowie, aby utrwalić swoje wiadomości dotyczące bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych wykonywali różne zadania w dwóch rywalizujących ze sobą grupach. Rozwiązywali krzyżówkę profilaktyczną, układali z rozsypanki wyrazowej hasła promujące zasady bezpiecznych zabaw, odpowiadali na test wyboru – prawda czy fałsz, rzucali śnieżkami (kulkami z papieru) do celu, a z pierwszej pomocy przedmedycznej uczestnicy mieli za zadanie unieruchomić złamany nadgarstek. Nad poprawnością wykonywania wszystkich zadań czuwał p. policjant. Po zakończonej rywalizacji funkcjonariusz ogłosił wyniki i wręczył wszystkim uczestnikom nagrody rzeczowe. Okazało się, że wychowankowie znają reguły bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie.
W drugiej części spotkania p. policjant przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach oraz przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko dróg publicznych. Prosił o zachowanie szczególnej uwagi podczas poruszania się po drogach publicznych po zmroku i przekonywał o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym. Policjant informował o sposobach zachowania i wzywania pomocy w przypadku nagłych zdarzeń.
Po prelekcji wychowankowie bardzo dociekliwi zadawali szczegółowe pytania dotyczące bezpieczeństwa w internecie, przepisów ruchu drogowego, odpowiedzialności cywilnej nieletnich na które skrupulatnie odpowiadał gość spotkania. Spotkanie zorganizowano w ramach działań profilaktyki prowadzonej w internacie.
Zdjęcia ze spotkania...
D. Zaborowska
Rozpoznajemy nasze uczucia
Dnia 05.02.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie z p. bibliotekarką Adą Pawlik. W związku ze zbliżającymi się walentynkami p. Ada zaproponowała temat o emocjach i uczuciach, którego celem było nabycie przez wychowanków umiejętności nazywania emocji i uczuć oraz odróżniania ich od siebie.
Emocje i uczucia są ważne i pożyteczne w naszym życiu. Mówią o ludzkich potrzebach, napawają energią do działania, pomagają wycofać się, gdy zachodzi potrzeba. Lecz nie zawsze wiemy jak z nimi postępować. Wiedząc czym jest i z czym jest związane uczucie którego się doświadcza, człowiek może je kontrolować a tym samym wpływać na kształtowanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Emocje objawiają się m.in. poprzez mimikę twarzy, mowę ciała, głos, słowa. To m.in. radość, wzruszenie, satysfakcja, niepokój, gniew, wstyd, złość, strach, spokój. Nie ma dobrych i złych emocji, są emocje przyjemne i przykre. Wszystkie emocje są ważne!
Punktem wyjścia do rozmowy o emocjach i uczuciach były czytane przez p. Adę zagadki z książki, pt. ,,Co się kryje w sercu na dnie? Kto przeczyta, ten odgadnie.’’, które określały różne stany emocjonalne. Celem uczestników było odgadnięcie, co to za uczucie ? Następnie chętni wychowankowie mogli zaprezentować grupie wybrane uczucie, które pozostali uczestnicy musieli rozpoznać. Mogli więc rozwijać swoje zdolności aktorskie poprzez udział w odgrywaniu scenek.
Wychowankowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w przeprowadzonych zajęciach, w czasie których poszerzyli swoje wiadomości o emocjach i uczuciach oraz o ich znaczeniu w naszym codziennym życiu.
D. Zaborowska
Spotkanie wigilijne w internacie
Boże Narodzenie to wyjątkowe święta dla większości z nas. Czas rodzinnych spotkań, składania życzeń, ciepłej atmosfery i wspólnej radości. Już od wielu lat, tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia w internacie odbywa się uroczysta kolacja wigilijna.
Dnia 18 grudnia 2014 r. o godz. 17:00 do wspólnego stołu zasiedli mieszkańcy i pracownicy internatu. Pan Tomasz Szulczyński powitał mieszkańców i pracowników internatu oraz życzył miłego świątecznego wieczoru. Następnie p. Tomasz przeczytał fragment Ewangelii o narodzinach Jezusa. Pan Dyrektor Tomasz Michalak złożył wszystkim życzenia , aby czas Świąt Bożego Narodzenia był szczególnym czasem spędzonym w obecności bliskich, kochających osób. Niezapomnianym przeżyciem dla wychowanków było dzielenie się opłatkiem w bardzo licznym gronie, z pracownikami internatu, koleżankami i kolegami. Po złożonych życzeniach ponownie zasiedliśmy do wieczerzy wigilijnej, złożonej z kilku tradycyjnych potraw, były pierożki, paszteciki, sałatka jarzynowa, ryby, ciasta i inne przysmaki. Za przygotowanie pysznych potraw wigilijnych bardzo dziękujemy paniom kucharkom. Konsumowaliśmy potrawy wigilijne i śpiewaliśmy kolędy. Podczas wigilijnego spotkania nie mogło zabraknąć głównego bohatera. Przybył do nas sam św. Mikołaj, którego wizyta wszystkich bardzo ucieszyła. Mikołaj rozdał mieszkańcom internatu prezenty, a następnie udał się w dalszą drogę. Najbardziej szczęśliwy z otrzymanego upominku był nasz najmłodszy wychowanek, z którego twarzy długo nie znikał uśmiech. Paczki dla wychowanków mogliśmy zakupić dzięki hojności naszych firm sponsorujących: PUM w Nowem, Credit Agricole BP S.A. w Grudziądzu oraz p. Andrzej Malinowski Biuro Rachunkowe ,,Taurus’’ w Nowem za co bardzo serdecznie dziękujemy. Wieczór upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.
Zdjęcia z uroczystości...
D. Zaborowska
Zwierzęta - nasi przyjaciele
W związku z zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Praw Zwierząt który będzie 10 grudnia Samorząd Internatu zainicjował akcję zbiórki żywności i darów dla schroniska dla zwierząt w Grudziądzu. Aby nagłośnić akcję i zachęcić innych uczniów i nauczycieli do przyłączenia się do akcji wychowankowie przygotowali plakat informacyjny. Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji i podzielenia się potrzebnymi schronisku darami.
Samorząd Internatu
K. Daroszewska
A. Szalacha
Zabawa Andrzejkowa
Wychowankowie Internatu we współpracy z Samorządem Uczniowskim i zaproszonymi gośćmi z Domu Dziecka w Bąkowie zorganizowali zabawę Andrzejkową. Zabawa została urozmaicona konkursami, zagadkami oraz quizami związanymi z tradycjami andrzejkowymi. Dobry humor, tańce oraz dużo uśmiechu towarzyszyły wszystkim uczestnikom dzięki czemu andrzejkowej tradycji stało się zadość.
K. Daroszewska
A. Szalacha
J. Malej
"Choinki Jedynki"
Wychowankowie internatu postanowili aktywnie włączyć się w akcję Radiowej Jedynki "Choinki Jedynki". Przygotowali prace przedstawiające symbole świąt Bożego Narodzenia. Prace zostały wysłane i w najbliższych dniach będą rozstrzygane wyniki - trzymamy kciuki!
K. Daroszewska
A. Szalacha
Konkurs wiedzy "Czy znasz tę bajkę ?"
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który przypada na 5 listopada odbył się w internacie konkurs wiedzy: ,,Czy znasz tę bajkę ?,,. Udział wzięły trzy drużyny, które rywalizowały w zmaganiach konkursowych. Wymagana była znajomość następujących bajek: ,,Czerwony Kapturek,,, ,,Kot w butach,,, ,,Jaś i Małgosia,,, ,,Kubuś Puchatek,,, ,,Pinokio,,, ,,Bajka o rybaku i złotej rybce,,, ,,Plastusiowy pamiętnik,,.
Drużyny rywalizowały ze sobą w siedmiu konkurencjach:
I – rozpoznanie po rysunku, z jakiej pochodzi on bajki,
II – rozwiązywanie zagadek,
III – odgadnięcie bajkowej postaci na podstawie rysunku,
IV – pytania z trzema odpowiedziami do wyboru,
V – układanie puzzli,
VI – podanie tytułu bajki, z której pochodził czytany fragment,
VII – podanie nazwy wylosowanej maskotki – postaci z bajki.
Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: pani Danuta Zaborowska oraz wychowankowie Adam Kubera i Marek Kubera.
Po zakończeniu konkursu jury podliczyło punkty i ogłosiło wyniki:
I miejsce ex aequo – drużyna I w składzie: Agnieszka Malinowska, Mateusz Preis oraz drużyna III w składzie: Joanna Galikowska, Karolina Jagos, Aleksandra Gapińska.
II miejsce – drużyna III w składzie: Dawid Minikowski, Bartek Stawikowski, Adrian Żyża.
Drużyny otrzymały nagrody w postaci słodyczy. Gratulujemy i życzymy owocnych osiągnięć w dalszej edukacji.
D. Zaborowska
Halloween w internacie
W ramach poznawania tradycji państw anglosaskich w czwartek wieczorem cały internat spotkał się na zabawie Halloweenowej.
Konkursy, zagadki, krzyżówka oraz zabawy muzyczno-ruchowe odbywały się w jak najbardziej "strasznej" atmosferze. Po wszystkim wyruszyła parada przebierańców z tradycyjnym hasłem "cukierek albo psikus". Wróciliśmy z koszami pełnymi słodyczy - DZIĘKUJEMY!
A. Szalacha
K. Daroszewska
Konkurs "Układania puzzli na czas"
08.10.2014 r. w internacie odbył się konkurs "Układania puzzli na czas". Układanie puzzli to świetna zabawa. Puzzle należą do tych gier umysłowych, które rozwijają pamięć, koncentrację, wyobraźnię. Uczą współpracy w zespole.
Konkurs miał na celu popularyzowanie wśród wychowanków układania puzzli jako tradycyjnej formy spędzania czasu wolnego.
W rywalizacji wzięły udział 3 drużyny dwuosobowe. Miały one za zadanie w jak najkrótszym czasie ułożyć obrazek składający się ze 100 elementów. Uczestnicy wykazali się wytrwałością, spostrzegawczością i ambicją.
W konkursie najlepsi okazali się:
I – Aleksandra Gapińska i Joanna Galikowska
II – Sylwia Michałek i Kamil Frankowski
III – Adrian Czubek i Dawid Minikowski
Wyróżnienie w konkursie otrzymał Adrian Żyża.
Zwycięzcom zostały wręczone słodkie nagrody i dyplomy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
D. Zaborowska
Święto Pieczonego Ziemniaka-
wycieczka do Leśniczówki w Bursztynowie
Dnia 02.10.2014 r. z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka odbyła się wycieczka do Leśniczówki w Bursztynowie, której gospodarzem jest leśniczy p. Arkadiusz Podlaszewski. Wychowankowie bardzo cieszyli się z wyjazdu tym bardziej, że dopisała pogoda.
Na początku dzieci poznały historię ziemniaka oraz dowiedzieli się skąd pochodzi to warzywo i kto je sprowadził do Polski. Następnie odpowiadały na pytania quizu ziemniaczanego. W dalszej części imprezy odbyła się rywalizacja sportowa: rzuty i zbieranie ziemniaków, slalom i wyścigi z ziemniakiem na łyżce i inne zadania, które rozbawiły wszystkich. W konkursach sportowych brały udział trzy drużyny. Po zakończeniu części konkursowej p. Ewa Śliwa ogłosiła wyniki i wszyscy uczestnicy zabawy sportowej otrzymali w nagrodę słodycze.
Po zakończeniu rywalizacji sportowej nadszedł czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dzieci zostały również obdarowane słodyczami. Pan leśniczy rozmawiał z wychowankami jak należy zachowywać się w lesie oraz jak chronić i dbać o piękno przyrody.
Na koniec pobytu w Leśniczówce wręczyliśmy p. Arkadiuszowi Podlaszewskiemu pamiątkowe podziękowanie.
Realizacja tego przedsięwzięcia była także możliwa dzięki firmie POLOmarket i Zakładom Mięsnym Nove, za co bardzo dziękujemy.
Aż nie chciało się wracać, tak było fajnie…
Zdjęcia z wyjazdu...
D. Zaborowska
Mój dom-moja rodzina
W bieżącym roku szkolnym 2014/2015 w dalszym ciągu w internacie będą kontynuowane zajęcia z biblioterapii prowadzone przez p. bibliotekarkę Adę Pawlik.
W dniu 01.10.2014 r. odbyły się zajęcia nt.,,Mój dom- moja rodzina,,. Na początku p. Ada rozmawiała z wychowankami : z czym kojarzy się im dom?. Zadaniem dzieci było narysowanie na tablicy elementów z których składa się dom.
Następnie p. bibliotekarka zadawała pytania dotyczące rodziny. Każdy opowiadał o swojej rodzinie, z kim najchętniej spędza czas, co lubi robić wspólnie z rodziną.
W trakcie dyskusji wychowankowie podkreślili, że internat dla nich to po prostu drugi dom. Możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach, imprezach, konkursach, a przede wszystkim miła i życzliwa atmosfera, którą tworzą również wychowawcy- to wszystko pozwala czuć się jak u siebie w domu.
Podsumowując odpowiedzi uczestników zajęć p. Ada Pawlik zwróciła uwagę na to , że na dom składa się nie tylko sam budynek, ale i jego wyposażenie oraz osoby, które ten dom zamieszkują. Wszyscy członkowie rodziny najlepiej czują się, jeśli w domu panuje wzajemna życzliwość, miłość, zaufanie, kiedy domownicy potrafią coś robić razem. Budowanie domu i jego domowej atmosfery nie jest łatwe i wymaga trudu całej rodziny.
Na zakończenie zajęć odbył się konkurs wiedzy o internacie, który przygotował i przeprowadził wychowanek Patryk Pukłacki. Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy o życiu społeczności internackiej. Pytania dotyczyły różnych dziedzin życia internackiego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Zabawa była bardzo udana, czego dowodem są poniższe zdjęcia.
Zdjęcia z zajęć...
D. Zaborowska
Otrzęsiny nowych wychowanków
25 września po lekcjach cały internat zebrał się aby w tradycyjnych otrzęsinach powitać nowych wychowanków. Nie obyło się bez obcinania "kociego ogona" oraz wyzwań sprawdzających zręczność, zdolności artystyczne i poczucie dobrego humoru. Na koniec przy ognisku wspólnie z śpiewem na ustach upiekliśmy kiełbaski.
K. Daroszewska
Wyjazd na wystawę owadów
24 września grupa wychowanków internatu wraz z opiekunami
p. Aleksandrą Szalachą i Karoliną Daroszewską wybrali się do Grudziądza na wystawę pod tytułem "Zadziwiające owady". Uczniowie mieli możliwość obejrzenia rzadkich i ekscytujących okazów owadów.
Mogli poznać ich zwyczaje i dowiedzieć się jak ważną rolę pełnią w życiu człowieka i otaczającego go świata.
Wycieczkę zakończył słodki akcent - lody. Poczęstunek oraz cała wyprawa udała się dzięki wsparciu udzielonemu przez Stowarzyszenie "Spróbujmy Razem" - DZIĘKUJEMY!
A. Szalacha
K. Daroszewska
Wycieczka do Parku Linowego w Rulewie
18 września 2014 r. młodzież z internatu wspólnie z wychowawcami ponownie wybrali się do Parku Linowego w Rulewie. Głównym celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu. Na wstępie instruktorka Parku Linowego zapoznała młodzież z regulaminem oraz przeszkoliła z zakresu posługiwania się sprzętem spinaczkowym. Wychowankowie spróbowali swoich sił pokonując dwie trasy: żółtą (zainstalowaną 2-3m nad ziemią) oraz niebieską (umieszczoną od 1,30m do7m nad ziemią). Próbowaliśmy swoich sił pokonując również zjazd tyrolski nad parkowym jeziorem oraz skok wahadłowy. Na przeszkodach wszyscy uczestnicy uczyli się technik utrzymywania równowagi, odpowiedzialności, pokonywania lęku wysokości ,a przy tym kształtowali siłę, koordynację ruchową i orientację przestrzenną.
Pobyt w Parku Linowym zapewnił niezapomniane wrażenia, adrenalinę, ale przede wszystkim aktywny wysiłek na świeżym powietrzu.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Hanza Pałac Dariuszowi Majewskiemu za umożliwienie pobytu naszym wychowankom w Parku Linowym w Rulewie.
D. Zaborowska
„Barwy schyłku lata odkryte w fotografii”
4 września 2014 r. wychowankowie internatu pod opieką wychowawcy Danuty Zaborowskiej wzięli udział w pieszej wycieczce do pobliskiego Bąkowa. Celem wycieczki było fotografowanie zmian zachodzących w przyrodzie pod koniec lata. Pogoda nam dopisywała, humory też. Wzdłuż trasy do Bąkowa obserwowaliśmy drzewa i krzewy, nazywaliśmy je i rozpoznawaliśmy po owocach i liściach. Szczególnie podziwialiśmy wiekowe dęby mające status pomników przyrody. Jako uważni obserwatorzy zauważyliśmy, że zmienia się kolor przyrody. Drzewa i krzewy zaczynają się powoli przygotowywać do zimowego snu. Tracą barwę zieloną na rzecz odcieni barwy żółtej i czerwonej. Fotografowaliśmy więc kolorowe liście, kwiaty, drzewa, owoce.
Po półgodzinnym spacerze dotarliśmy do Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Dom dziecka” w Bąkowie, która mieści się w zabytkowym pałacu. Znajduje się tam park i sad. W parku mimo upływu lat jest ciągle ponad 500 gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Rośnie tutaj też jeden z najstarszych dębów w Polsce „Jan Kazimierz”, który liczy sobie 691 lat.
Po uzyskaniu zgody pracowników Domu Dziecka poczęstowaliśmy się jabłkami z sadu. Bardzo nam smakowały. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do internatu w Warlubiu.
Warto aktywnie spędzać czas z fotografią do czego zachęcamy!
Prezentacja z wycieczki
D. Zaborowska
Wyjazd do Parku Linowego w Rulewie
Dnia 14.05.2014 r. wychowankowie internatu wspólnie z wychowawcami wybrali się do Parku Linowego w Rulewie.
Wycieczka udała się dzięki życzliwości i sponsoringowi Pana Dariusza Majewskiego Dyrektora Hotelu Hanza Pałac w Rulewie.
Dzięki ładnemu położeniu Parku Linowego w zabytkowym dwustuletnim parku mogliśmy podziwiać piękne widoki.
Na początku instruktorzy parku zapoznali nas z regulaminem oraz przeszkolili z zakresu posługiwania się sprzętem. Wychowankowie z wielkim zapałem pokonywali cztery trasy linowe oraz pokonywali przeszkody o różnym stopniu trudności. Niektórzy z nas musieli przełamać strach, własne słabości, a wszystkim towarzyszyła ogromna adrenalina. Próbowaliśmy swoich sił pokonując również zjazd tyrolski, skok wahadłowy. Przez następne kolejne godziny rozległy się krzyki, śmiechy, jęki boleści, westchnienia satysfakcji.
Natomiast część wychowanków ze względu na lęk wysokości udała się wraz z wychowawcą na plac zabaw. My również świetnie bawiliśmy się korzystając z takich atrakcji jak: zjeźdźalnie, huśtawki, trampolina, mini park linowy praz moni zoo z lmą i miniaturowymi kózkami i owieczkami.
Pobyt w Parku Linowym dostarczył nam niesamowitych wrażeń oraz sprawił dużo radości zarówno wychowankom jak i wychowawcom. Było to spełnienie naszych dziecięcych marzeń o chodzeniu po drzewach.
Serdecznie podziękowania dla Pana Dariusza Majewskiego Dyrektora Hanza Pałac, dzięki któremu mogliśmy aktywnie i przyjemnie spędzić czas oraz dla instruktorów, którzy bacznie czuwali nad naszym bezpieczeństwem.
Na pewno powrócimy tu nie raz. :-)
D. Zaborowska
Zajęcia z biblioterapii „Szkodliwość palenia papierosów”.
Kolejne zajęcia z biblioterapii w internacie odbyły się na temat. Szkodliwości palenia, ponieważ działania biblioterapeutyczne można z powodzeniem stosować w profilaktyce uzależnień.
Na początku p. bibliotekarka Ada Pawlik przeczytała fragmenty wspomnień nastolatki, która opisuje trudne momenty w jej życiu, które przyczyniły się do sięgnięcia przez nią papierosów.
Doświadczenia młodej dziewczyny dotyczące jej pierwszych kontaktów z paleniem papierosów posłużyły jako wstęp do dyskusji o szkodliwości palenia papierosów oraz przyczyn sięgania po nie.
Uczestnicy zajęć mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę NT. ryzyka, jakie niesie za sobą palenie papierosów. Pani Ada uświadomiła wychowankom, jakie konsekwencje i choroby niesie palenie papierosów i ile jest w dymie papierosowym szkodliwych i rakotwórczych substancji. Wychowankowie zobaczyli też na własne oczy ilustrację płuc osoby wolnej od nałogów oraz wieloletniego palacza tytoniu . Niewątpliwie skłoniło ich to do refleksji nad konsekwencjami palenia. Następnie uczestnicy zapoznali się z pojęciem „biernego palacza” i „tytoniowej twarzy”. Starsi wychowankowie opowiadali kiedy i w jakich okolicznościach sięgnęli niestety po pierwszego papierosa i jak trudno rzucić ten nałóg.
Celem zajęć było nie tylko ukazanie konsekwencji zażywania substancji uzależniających, ale też na wypracowaniu w wychowankach umiejętności dokonywania właściwych, wartościowych wyborów życiowych.
D. Zaborowska
A. Pawlik
Spektakl Teatru Maska pt. „ Grymasy Królewny Kasi”.
Dnia 01.04.2014r grupa wychowanków internatu wraz z wychowawcami p. Aleksandrą Szalacha
i p. Danutą Zaborowska obejrzeli interaktywny występ Teatru Profilaktyki i Edukacji „Maska” z Krakowa, który odbył się w CK Zamek w Nowem.
Aktorzy z teatru „maska” zaprezentowali spektakl o grzeczności: „Grymasy królewny Kasi”, który poprzez wesołą bajkę uczył podstawowych zasad dobrego wychowania i dobrych manier. Była to opowieść o pewnej bardzo niegrzecznej i grymaśnej Królewnie Kasi. Kasia nie chce się uczyć i myć zębów, jada tylko słodycze i nie słucha królewicza, który stara się o jej rękę. Dzieci chętnie w czasie przedstawienia odpowiadały na pytania i często podpowiadały, jak dalej powinna toczyć się akcja. W końcu Królewna Kasia postanowiła się zmienić i obiecała używać magicznych słów: proszę, dziękuję i przepraszam.
Widowisko poruszało treści związane z bezpieczeństwem na drodze, dobrym wychowaniem, zdrowym odżywianiem.
Sztuka bardzo się podobała dzieciom, które aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu.
D. Zaborowska
W cyrku JUREMIX
Wychowankowie internatu wspólnie z wychowawcami obejrzeli przedstawienie cyrkowe w wykonaniu cyrku JUREMIX, które odbyło się 26 marca 2014 r. w Warlubiu.
Mogliśmy oglądać laserowe show, tresurę pudli, akrobacje napowietrzne , sztuczki iluzjonistów.
Podziwialiśmy akrobacje na zawieszonym na suficie kole oraz na wysoko zawieszonym żyrandolu. Efektowny był numer z wielkimi robalami.
Bardzo rozśmieszył nas występ pieska, który udawał śpiew do mikrofonu. W zaczarowany świat magii wprowadziła nas numer z magiczną skrzynią, który zmroził krew w naszych żyłach.
Na scenie cyrku JUREMIX wystąpili również uczestnicy programu telewizji TVN „ Mam Talent”. Półfinalistka II edycji programu „Mam Talent” Dominika Dmitriev wykonała m.in. akrobację na rurze oraz pokaz z kołami hula-hop. Natomiast finalista programu „Mam Talent” Marek Born zaprezentował na scenie dynamiczny pokaz diabolo.
Wiele śmiechu na publiczności wykonał występ klowna, który w żarty angażował widownię. W łapaniu popcornu do buzi wziął udział nasz wychowanek Mateusz. W nagrodę otrzymał oczywiście rożek popcornu.
Było to niesamowite widowisko, które długo pozostanie w naszej pamięci.
D. Zaborowska
Warsztaty plastyczne w CK Zamek w Nowem.
Dnia 24.03.2014r. wychowankowie internatu wraz z wychowawcą p. Danutą
Zaborowską wybrali się po raz kolejny na warsztaty plastyczne w CK Zamek w
Nowem.
Pani instruktor p. Aleksandra Chmielecka próbowała przybliżyć swoim
podopiecznym na zajęciach plastycznych tradycję i twórczość ludową związaną
ze świętami Wielkiej Nocy.
Pani Ola pokazywała nam tradycyjne techniki wykonywania palm
wielkanocnych, np: jak zrobić kwiaty z bibuły. Prezentowała różne wzory
kwiatów dostosowane do wieku oraz możliwości manualnych uczestników.
Opowiadała też o materiałach wykorzystywanych do wykonania palmy między
innymi o znaczeniu bukszpanu i gałązek wierzbowych.
Wszyscy z wielką ochotą zabrali się do pracy i każdy uczestnik wyszedł z
samodzielnie wykonaną palmą wielkanocną.
Aby uwiecznić wykonane przez siebie piękne i kolorowe palmy na
zakończenie zajęć zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.
D. Zaborowska
Zajęcia z biblioterapii
W dniu 23.01.2014r. wychowankowie internatu po raz czwarty spotkali się na zajęciach biblioterapeutycznych prowadzonych przez Panią bibliotekarkę Adę Pawlik.
Po powitaniu uczestnicy zajęć wydali opinię o dzieciach, które na poprzednich zajęciach zostały wybrane „serduszkami”. Ich zadaniem było grzeczne i kulturalne zachowanie się wobec kolegów i pracowników szkoły. Wszyscy jednogłośnie potwierdzili pozytywne zachowanie dzieci i w nagrodę otrzymali słodkie upominki. Wychowankowie ponownie wybrali dwa „serduszka”, którymi zostali: Mateusz i Bartek. Im też życzymy wytrwałości w dobrym zachowywaniu się. Następnie przeszliśmy do właściwego tematu zajęć „Moje słabe i mocne strony”. Aby wprowadzić do tematu zajęć p. Ada przeczytała tekst „Kurczak” M. Musierowicz. Po wysłuchaniu czytanego tekstu rozpoczęła się dyskusja na temat niewłaściwego zachowania chłopca, którego przezywano kurczak wobec okularnicy.
Problem akceptacji samego siebie, a także nieumiejętność radzenia sobie z własną złością powoduje często, że naszą agresję przenosimy na innych dla podniesienia swojej samooceny. W trakcie dyskusji poznaliśmy sposoby radzenia sobie ze złością.
W naszym codziennym życiu spotykamy ludzi różniących się wyglądem, jedno dziecko ma krzywy nos, inne nosi okulary, są dzieci na wózkach inwalidzkich i mające inny kolor skóry. A przecież tak naprawdę jesteśmy dobrymi ludźmi i akceptujemy te różnice. To, że ktoś z nas jest inny, to nie znaczy, że groszy, wręcz przeciwnie wyjątkowy na swój sposób.
Każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony. Aby je sobie uświadomić p. bibliotekarka poprosiła o dokonanie samooceny. Wychowankowie najpierw odrysowali swoją dłoń na kartce, a następnie wypisali swoje dobre cechy. Zadanie to wymagało odnalezienia w sobie tego, co dobre i cenne i wbrew pozorom nie było łatwe. W tej części zajęć zapanowała wyjątkowo wesoła atmosfera.
Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
A. Pawlik
D. Zaborowska
Spotkanie wigilijne.
… Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski…
Tradycyjnie jak co roku dnia 18 grudnia 2013r. o godz. 17.00 odbyła się uroczysta kolacja wigilijna. Przy biało nakrytym stole spotkali się dzieci i młodzież, p. Dyrektor, wychowawcy oraz pracownicy szkoły.
Wigilię zaczęliśmy się od wysłuchania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa przeczytanego przez p. Tomasza Szulczyńskiego.
Następnym punktem tej ważnej uroczystości było podzielenie się opłatkiem , bo przecież opłatek to symbol zgody. Po złożeniu sobie życzeń zasiedliśmy do stołu.
Pan Dyrektor Tomasz Michalak złożył wszystkim obecnym życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Dzięki wysiłkom naszych wspaniałych pań kucharek mogliśmy spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych: barszczu czerwonego, krokietów, ryb, pierogów i innych pysznych dań.
Świętowanie nie odbyło się również bez kolęd, które rozbrzmiewały w całym internacie. Aby uwiecznić to wspaniałe spotkanie robiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia, aby mieć co wspominać w dalszym życiu.
Ten wieczór pozwolił mieszkańcom internatu na chwilę zadumy i refleksji. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości.
Zdjęcia z uroczystości...
D. Zaborowska
Warsztaty plastyczne w CK Zamek w Nowem.
Dnia 09.12.2013r. wychowankowie internatu wraz z wychowawcą Danutą Zaborowską ponownie udali się na warsztaty plastyczne prowadzone przez p. Aleksandrę Chmielecką w CK Zamek w Nowem. Tym razem z pomocą p. Oli wykonaliśmy ptaszki z papieru. Wszyscy z wielką ochotą zabraliśmy się do pracy zaledwie w kilka chwil ”wyczarowaliśmy” kolorowe ptaszki z papieru. Papierowe ptaszki nie były trudne do wykonania i ich zrobienie sprawiło nam wiele radości. Po powrocie do internatu powiesiliśmy je na choince, na której pięknie się prezentują.
Zdjęcia z zajęć...
D. Zaborowska
Nagrodzeni w konkursach plastycznych o Kociewiu.
Wychowankowie internatu zostali laureatami konkursów plastycznych zorganizowanych przez CK Zamek w Nowem.
W konkursie plastycznym „ Kociewie – mój region”, który propaguje tradycje i dziedzictwo kulturowe Kociewia nagrodzeni zostali Natalia Szarafin i Piotr Świetlik. Natomiast w konkursie plastycznym na „ Kociewską Pocztówkę Bożonarodzeniową” wśród najwyżej ocenionych znalazły się także kartki naszych wychowanków: Marcina Gapińskiego, Karoliny Jagos oraz Adriana Żyży. Nagrodzonym dziękujemy !
D. Zaborowska
Wizyta w bibliotece w Nowem
W dniu 20 listopada 2013 r. wychowankowie naszego internatu pod opieką bibliotekarki szkolnej p. Ady Pawlik i wychowawcy p. Danuty Zaborowskiej wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowem. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wiadomości przekazanych przez pracowników biblioteki o jej zadaniach, które obecnie nie ograniczają się tylko do wypożyczania książek. Biblioteka w Nowem prowadzi bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego dla dzieci i dorosłych.
W pierwszej części spotkania dzieci poznały zasady funkcjonowania biblioteki, która w swej strukturze różni się nieco od biblioteki szkolnej, prowadzenia kart bibliotecznych i oznaczania książek . Młodzi wychowankowie dowiedzieli się co to jest księgozbiór, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką , co należy zrobić aby móc korzystać z biblioteki. Z zaciekawieniem dzieci oglądały bogate i urozmaicone księgozbiory. Podczas spotkania zwrócono również uwagę na to jak ważne jest dotrzymywanie terminów zwrotów książek.
W drugiej części wychowankowie uczestniczyli w interesujących zajęciach z biblioterapii. Zajęcia przygotowane przez p. bibliotekarkę Dorotę Kortas miały na celu zapoznanie z problemem niepełnosprawności oraz kształtowanie pozytywnych postaw ludzi widzących wobec osób niewidomych. Wszystkie dzieci aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach próbując wcielić się w osoby niewidzące. Pani Dorota pokazała książkę dla niewidomych Pt. „Czarna książka kolorów”, w której były zrobione wypukłe ilustracje. Opowiada o tym jak niewidomy chłopczyk wyobraża sobie barwy.
Zajęcia te pozwoliły choć na chwilę pogrążyć się w ciemności i przynajmniej spróbować wczuć się w sytuację osób niewidzących. Uczestnicy zajęć otrzymali zadanie do zrobienia w internacie, polegające na wykonaniu na czarnych kartkach za pomocą czarnej plasteliny wypukłych rysunków. Gotowe prace zostaną przesłane bibliotece.
Zakończenie spotkania uwieńczone zostało wypożyczeniem książek. Pani bibliotekarka przekazała kolorowani z bajkami. Dzieci podziękowały za ciepłe przyjęcie i ciekawe zajęcia oraz obiecały wykonać powierzone zadanie i znowu odwiedzić bibliotekę.
Zdjęcia z zajęć...
D. Zaborowska
Zajęcia z biblioterapii
W bieżącym roku szkolnym odbędzie się cykl zajęć z biblioterapii, gdzie w atrakcyjnej formie( zabawy, zagadki, dyskusja, twórczość plastyczna) na podstawie tekstów literackich będziemy uczyć dzieci właściwych postaw i zachowań w gronie rówieśników oraz jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, uświadamiać konsekwencje czynów. Książka pomaga zapomnieć o smutnej rzeczywistości, a także pomaga zrozumieć siebie i innych ludzi.
14 listopada 2013 wychowankowie internatu uczestniczyli w zajęciach z biblioterapii prowadzonych przez p. Adę Pawlik – nauczyciela bibliotekarza. Pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy w grupie dzieci i przyjrzeniu się problemowi agresji. Celem spotkania było rozpoznawanie i nazywanie zachowań agresywnych i asertywnych. W pierwszej części spotkania wychowankowie z dużym zaciekawieniem wysłuchali utworu M. Musierowicz Pt. „ Bijacz ” , poruszającego problem w szkole. Opowiadanie to zmusiło dzieci do refleksji nad zachowaniem swoim i swoich rówieśników. Wspólnie definiowali zjawisko przemocy i agresji, wskazywali sytuacje, w których ich zdaniem dochodzi do niebezpiecznych zachowań. Agresja rodzi agresję istotne więc jest jak reagujemy. Siła pięści nie rozwiązuje problemów.
Dzieci poznawały sposoby pokojowego rozwiązywania konfliktów właściwego reagowania na przemoc i zachowania agresywne.
W czasie zajęć p. Ada Pawlik zaproponowała, aby wybrać dwoje dzieci i nazwać ich „serduszkami”. Ich zadaniem będzie grzeczne i kulturalne zachowanie wobec kolegów i pracowników szkoły. Jako pierwsi zostali wybrani Mateusz i Adaś. Życzymy wytrwałości w ich postanowieniach! Czeka na nich nagroda w postaci piernikowego serca.
W drugiej części spotkania dzieci musiały wykazać się znajomością zachowań agresywnych i asertywnych. Pani bibliotekarka czytała zdania, które zawierały określone zachowania. Zadanie polegało na nazwaniu tych zachowań. Wychowankowie doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. Na zakończenie zajęć odbyło się podsumowanie w postaci badania nastrojów uczestników.
Dzieci były bardzo zadowolone z zajęć. Okazały się one dla nich nową formą spotkania z książką. Przebiegły w przyjaznej atmosferze, budzącej wzajemne zaufanie w grupie, akceptację i zachętę do dalszej otwartości na drugiego człowieka
D.Zaborowska
Warsztaty plastyczne w CK Zamek w Nowem
W dniu 28.10.2013.r grupa dzieci i młodzieży z internatu wraz z wychowawcą Danutą Zaborowską uczestniczyła w zajęciach plastycznych prowadzonych przez panią Aleksandrę Chmielewską w CK Zamek w Nowem. Na miejscu pod okiem pani Aleksandry dzieci wykonały prace plastyczne, pt. : „ krajobraz ” za pomocą techniki „rozmazywania” plasteliny na kartce. Technika malowania plasteliną cieszy się coraz większą popularnością. Jest ona silnym, konkurentem dla farb wodnych, olejnych, kredek ołówkowych czy pasteli.
Własna twórczość dostarcza nam ogromnej przyjemności podczas tworzenia, kształtuje naszą osobowość. Pozwala oderwać się na moment od szarej rzeczywistości, wyciszyć i skupić. Malowanie, rysowanie, taniec, muzyka i inne formy wypowiedzi – To naprawdę efektywne sposoby komunikacji niewerbalnej.
Uczestnicy zajęć bardzo szybko zaczęli ze sobą współpracować i nawiązali nowe znajomości. Po zakończeniu zajęć wszyscy byli bardzo dumni ze swoich obrazów. Nasi wychowankowie zadowoleni ze swojej pracy zaproponowali następne spotkanie na zajęcia plastyczne. Prace wykonane podczas zajęć zdobią ściany Sali w CK Zamek w Nowem
D.Zaborowska
Wyjazdy na basen
Dzięki wsparciu Stowarzyszenia „Spróbujmy Razem” wychowankowie naszego internatu w miesiącach październiku i listopadzie br mogą uczestniczyć wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Nr 1 w Warlubiu w cyklu zajęć ruchowych na basenie w Grudziądzu. Zajęcia odbywają się w czwartki i uczestniczy w nich każdorazowo dziesięcioro naszych wychowanków. Jest to dla nich sposobność do interesującego spędzenia czasu wolnego, zadbania o zdrowie i formę fizyczną, ale przede wszystkim do nawiązania nowych znajomości i integrowania się ze społecznością lokalną.
A. Szalacha
Święto pieczonego ziemniaka
W dniu 24 września 2013 r. wychowankowie internatu pod opieką wychowawców tradycyjnie już wybraliśmy się do leśniczówki, tym razem do Bursztynowa. Przy ognisku odbyło się spotkanie z panem leśniczym Arkadiuszem Podlaszewskim – pracownikiem nadleśnictwa Dąbrowa. Pan Arkadiusz w ciekawy sposób opowiadał nam o swojej pracy,
o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślał że człowiek, jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy czyli zwierząt i ptaków tam mieszkających. Następnie bardzo wyczerpująco odpowiadał na dociekliwe pytania zadawane przez wychowanków. Była to pouczająca i interesująca lekcja przyrody.
Imprezie towarzyszyła zmienna pogoda, ale wszystkim uczestnikom dopisywały świetne humory, a więc z radością konkurowali w „ziemniaczanych” zawodach. Rywalizacja była duża, każdy wychowanek chciał być najlepszy. Po zakończeniu części konkursowej p. Ewa Śliwa ogłosiła wyniki i zostały wręczone „słodkie” nagrody.
Wspólne zabawy, a także śpiewy przy akompaniamencie gitary pana Stasia Grzonki były świetną okazją do integracji.
Główna atrakcją było ognisko, pieczenie ziemniaków oraz kiełbasek. Wszyscy z zadowoleniem przy gorącej herbacie zajadali upieczone kiełbaski. Był również słodki upominek w postaci słodyczy ufundowanych przez firmę POLOmarket, natomiast kiełbaski na ognisko podarował Zakład Mięsny NOVE w Morgach, za co serdecznie dziękujemy.
Na koniec pobytu w Leśniczówce pan Leśniczy przekazał wychowankom upominki z logo Nadleśnictwa Dąbrowa, my natomiast w podziękowaniu za pobyt i gościnę wręczyliśmy pamiątkowe podziękowanie.
Zdjęcia z leśniczówki...
D.Zaborowska
Wychowankowie internatu swój czas spędzają zawsze w interesujący sposób. Jedną z form praktycznego wykorzystania czasu jest przygotowanie pracy plastycznej.
K.D.
22.10.2012 - Brać internatowa przywitała nowych kolegów i nowego wychowawcę p. Mateusza w swoich szeregach. Wychowankowie wraz z opiekunami przygotowali uroczystość z okazji otrzęsin. Podczas zabawy było wiele śmiechu i radości. Nasi nowi koledzy i p. Mateusz doskonale poradzili sobie z przygotowanymi zadaniami i odtąd nogą śmiało nazywać się częścią internackiej społeczności.
K.D.
18.10.2012 - Grupa wychowanków wraz z opiekunami miała możliwość wzięcia udziału w ekscytującej misji kosmicznej pod nazwą "Dzieciaki na księżyc" organizowanej przez Centrum Handlowe w Grudziądzu.
K.D.
Dzień chłopaka
Jak co roku w naszym internacie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta dla męskiej części internatu przygotowały poczęstunek w postaci słodyczy.
Życzenia w imieniu wszystkich dziewczat złożyły chłopakom Karina, Ola i Sylwia.
Oprócz tego przedstawiciele płci wzięli udział w wyborach na "Super chłopaka" Internatu 2012. Panowie mieli przejść próbę odwagi, czyli zaprosić dziewczęta do tańca, próbe powagi, która polegała na rozśmieszeniu ich przez wybrane dziewczęta oraz próbę siły, gdzie musieli wykazać się wytrzymałością wykonując ćwiczenia fizyczne. Czwarta konkurencja sprawdzała wiedzę ogólną.
W czasie imprezy jury podliczało wyniki zdobyte w poszczególnych próbach.
Suma uzyskanych punktów wyłoniła super chłopaka. Zdobywcą tego tytułu został uczeń klasy III gimnazjum Adrian, który otrzymał pamiątkowy medal.
Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a zakończeniem tego święta była wspólna dyskoteka.
D.Z.
Żywa lekcja historii
Dnia 27.06.2012 r. wychowankowie internatu wraz z dziećmi z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Bąkowie mieli możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii. Zajęcia dotyczyły tematu średniowiecznych strojów i obyczajów. Cała impreza uwieńczona była zabawami integracyjnymi i ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami. Dziękujemy firmie Limito i Zakładom Mięsnym Nove za udzielenie pomocy finansowej i materialnej - w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.
K.D.
Wycieczka do Muzeum Misyjnego
4 czerwca grupa wychowanków z internatu uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Misyjnego Księży Werbistów w Górnej Grupie. Ksiądz Kajetan przybliżył nam kulturę, tradycje i obyczaje egzotycznego nam Ekwadoru. Szczególnym zainteresowaniem wychowanków cieszyły się informacje na temat życia codziennego ekwadorskich dzieci, tego jak się bawią, uczą i pracują.
K.D.
Dnia 27.06.2012 r. wychowankowie internatu wraz z dziećmi z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Bąkowie mieli możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii. Zajęcia dotyczyły tematu średniowiecznych strojów i obyczajów. Cała impreza uwieńczona była zabawami integracyjnymi i ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami. Dziękujemy firmie Limito i Zakładom Mięsnym Nove za udzielenie pomocy finansowej i materialnej - w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.
K.D.
Dzień chłopaka
Dnia 28 września br. wychowankowie internatu wraz z wychowawcami zorganizowali imprezę z okazji Dnia Chłopaka. Z tej okazji tradycyjnie już dziewczęta przygotowały szereg konkurencji, które pozwoliły na wyłonienie spośród śmiałków Super Chłopaka. Aby zdobyć ten zaszczytny tytuł chłopcy musieli przejść próby: wytrzymałości, śmiałości, siły oraz wiedzy. Zadania przygotowane przez koleżanki nie były proste i wymagały zarówno siły fizycznej, jak i znajomości wielu zagadnień. Każde z zadań było oceniane i punktowane. Spośród sześciu odważnych największą liczbę punktów i zarazem tytuł Super Chłopaka zdobył DAWID ZAGERT . Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali słodkie upominki za to, że mieli odwagę stanąć przed tak surowym jury, jakim okazały się ich koleżanki.
Podczas tej imprezy przywitaliśmy także w internacie nowych wychowanków Adriana Żyżę oraz Karolinę Jagos, którzy musieli się "wkupić" w nasze łaski promienistym uśmiechem okazanym po wypiciu soku z cytryny! - prawie im się udało :-)
Po wykonaniu zaplanowanych zadań wszyscy mogli się w końcu skupić na tańcu podczas dyskoteki. W rolę DJ-a wcielił się tym razem Patryk Arumiński. A zabawa jak zwykle była tak udana, że po kolacji przeniosła się z klasy pani Hani do świetlicy internackiej, gdzie wychowankowie wraz z wychowawcami bawili się do samej ciszy nocnej! Niestety potem musiał ktoś posprzątać- padło na Patryka Pukackiego i Aśkę Galikowską. Oj niełatwe mieli zadanie!!!!
Zdjęcia z Dnia Chłopaka
O.Sz.
Internat
Internat w Naszej Szkole istnieje od ponad 20 lat. Ma już dosyć długą tradycję. W miarę upływu lat sukcesywnie zwiększała się liczba wychowanków, obecnie liczy 37 osób. Dziesięciu wychowawców pracujących w internacie posiada wymagane kwalifikacje, które systematycznie podnoszą doszkalając się na różnego rodzaju studiach podyplomowych i kursach kwalifikacyjnych. Nasza praca wynika z treści zawartych w Rocznym Planie Pracy Internatu, który skorelowany jest z Szkolnym Programem Wychowawczym i Programem Profilaktycznym. W codziennej pracy stawiamy na jak największą w miarę możliwości wychowanka samodzielność, indywidualny rozwój zdolności i zainteresowań oraz obowiązek odrabiania zadań domowych i pomoc mającym trudności. Zajęcia organizowane w internacie mają na celu pobudzenie dzieci do aktywności dzięki urozmaiconej ofercie form spędzenia czasu wolnego takich jak:
- udział w zajęciach sportowych,
- udział w kole teatralnym,
- udział w zajęciach Teatru Małych Form (kukiełkowy),
- zajęcia ruchu rozwijającego opartego na metodzie W. Sherbore,
- udział w zajęciach kulinarnych,
- korzystanie z pracowni komputerowej,
- okresowo udział w bezpłatnych zajęciach na basenie w Grudziądzu,
- udział w organizowanych lokalnych uroczystościach,
Przy pełnej akceptacji, życzliwości i budowanej atmosferze rodziny wychowankowie czują się bezpieczni, potrzebni i dowartościowani.
O.Sz.
przewiń