Od pierwszego września 2005 roku w naszym ośrodku rozpoczęła działalność nowa jednostka dla uczniów z upośledzeniem umiarkowanym lub znacznym – Szkoła Przysposabiająca do Pracy.
1. wiek – do 24 roku życia
2. sprawny w samoobsłudze
3. po ukończonym gimnazjum specjalnym
4. z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym lub górna granica niepełnosprawności w stopniu znacznym
5. deklaracja rodziców do aktywności na rzecz szkoły
Głównym celem pracy edukacyjno – wychowawczej w Szkole Przysposabiającej do Pracy oraz punktem wyjścia dla jej powstania było przeświadczenie o konieczności wspierania naszych absolwentów Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych w osiąganiu maksymalnej niezależności w zakresie zaspokajania własnych potrzeb , zaradności w życiu codziennym oraz przygotowanie ich do pracy we własnym gospodarstwie domowym.
Treści programowe zostały opracowane w oparciu o "Podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi."
Kształcenie na tym etapie edukacyjnym odbywa się w oparciu o program własny „Wędrując ku dorosłości i samodzielności „ ( autorstwa Joanny Stępniewskiej) oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne (powstałe na bazie diagnozy potrzeb i możliwości uczniów). Materiał programowy zawarty w programie nauczania przewidziany jest do realizacji w ciągu 3 lat nauki (nie rozgraniczamy treści na klasę I , II , III)
W procesie kształcenia naszych uczniów wyodrębnia się:
W ramach funkcjonowania uczniowie poszerzają swoją wiedzę o treści przyrodniczo – matematyczne oraz humanistyczno-społeczne. Na zajęciach z wiedzy użytecznej omawiane są aktualne wydarzenia z kraju i ze świata . Na tych lekcjach doskonalone jest też posługiwanie się pieniędzmi, odczytywanie godziny na zegarze, mierzenie, ważenie. Nasi wychowankowie uczą się jak wypełniać ankiety, druki , dokumenty , wnioski do urzędów . Zastanawiają się nad własną przyszłością, nad tym, co mogą robić, co chcieliby robić, gdzie w przyszłości mogliby pracować. Poznają podstawowe pojęcia związane z pracą , BHP pracy , dowiadują się kto może Im pomóc w poszukiwaniu pracy.
Nauka obejmuje przysposobienie ucznia (zgodnie z jego możliwościami) do podejmowania pracy, w szczególności w następujących dziedzinach:
• sporządzanie i wydawanie posiłków ,
• gospodarstwo domowe (pranie, prasowanie, sprzątanie);
• czynności porządkowe,
• uprawa i pielęgnacja roślin,
• wytwarzanie przedmiotów ozdobnych i użytkowych,
• elementy szycia ręcznego, maszynowego,
• ceramika,
• pakowanie różnych przedmiotów,
• zadania kurierskie, prace biurowe, w tym obsługa kserokopiarki, bindownicy i laminarki
Zajęcia z zakresu przygotowania do pracy mają charakter praktyczny i teoretyczny, z przewagą tego pierwszego (z uwagi na trudności poznawcze uczniów).
Dysponujemy własną salą lekcyjną do zajęć edukacyjno – praktycznych oraz kuchnią. Na zajęciach praktycznych uczniowie pracują w małych grupach; tak, aby każdy miał szansę brać czynny udział w lekcji.
Efekty uzyskiwane przez uczniów są wyjątkowo dobre. Wiele wytworów ich pracy znalazło nabywców. Nasi uczniowie wspaniale reprezentują Szkołę Przysposabiającą do Pracy podczas corocznych Targów Edukacyjnych organizowanych przez starostwo świeckie. Wszystkie słodkie poczęstunki na imprezy szkolne tj. Wigilia , Gala talentów , Dzień rodziny czy też bale charytatywne są przygotowywane przez uczniów naszej klasy.
Dużo podróżujemy, zwiedzamy, podpatrujemy życie, szukamy pomysłów na atrakcyjne spędzanie czasu, zapoznajemy się z zawodami i czynnościami pracy, które są dla uczniów dostępne. We wszystkich placówkach, warsztatach, zakładach pracy jesteśmy zawsze miło przyjmowani. Przed nami kolejne lata wytężonej pracy, nauki, kreatywnych działań, spotkań ze sztuką.
Przewidywane osiągnięcia uczniów po zakończeniu tego okresu edukacji i wychowania:
opanowanie podstawowych umiejętności i wiedzy z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego,
umiejętność organizacji własnego działania w sytuacjach życia codziennego, kierowania swoim postępowaniem,
zdolność do uczestnictwa w życiu społecznym na miarę indywidualnych możliwości, umiejętności nawiązywania i utrzymywania satysfakcjonujących kontaktów z innymi ludźmi.
J. Stępniewska