Na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 roku uczniowie klas gimnazjalnych, w których obowiązuje nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego mają obowiązek udziału w realizacji projektu gimnazjalnego, który został zdefiniowany jako zespołowe, planowe działanie uczniów, mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnorodnych metod.
W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie klas gimnazjalnych w ramach projektu edukacyjnego przygotowali uroczysty apel z okazji 25-lecia szkoły. Opiekunem projektu była Alina Jeneralska. Uczniowie wraz z opiekunami zostali podzieleni na zespoły (artystyczny, ds. kosztorysu, porządkowy, ds. dekoracji). Każdy zespół stworzył swój harmonogram działania, zgodnie z którym uczniowie przygotowali się do występu. Uwieńczeniem projektu była wielka gala z udziałem zaproszonych gości, władz gminnych i oświatowych, dyrektorów szkół i delegacji z zaprzyjaźnionych placówek, sponsorów szkoły. Za swoją pracę uczniowie zostali ocenieni przez opiekuna projektu.
W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie klas gimnazjalnych realizowali projekt edukacyjny pod hasłem „Film promocyjny- Jeden dzień z życia szkoły”. Koordynatorem projektu była p. Alina Jeneralska. Uczniowie pracowali w zespołach: scenarzyści, reżyserzy, charakteryzatorzy, ds. produkcji, montażyści.
Przed przystąpieniem do projektu uczniowie spotkali się z reżyserem Mateuszem Znanieckim, który wprowadził ich w świat filmu. Po napisaniu dowcipnego scenariusza uczniowie wyszukiwali najzabawniejsze wydarzenia szkolne, które skrzętnie nagrywali. Zespół montażystów zebrał materiał i stworzył zabawny film promujący Placówkę. Premiera filmu odbyła się podczas uroczystości Święta Rodziny.
Alina Jeneralska
Jest on integralnie powiązany z poprzednimi I i II etapem edukacyjnym.
Gimnazjum obejmuje trzyletni okres kształcenia, w którym stosuje się nauczanie przedmiotowe. Jest obowiązkowym etapem kształcenia po szkole podstawowej.
Trzyletni okres nauki ma przygotować uczniów do dokonania wyborów edukacyjnych odpowiednich do ich możliwości percepcyjnych, uzdolnień i osiągnięć oraz rozbudzać aspiracje edukacyjne.
Obecnie w Naszym gimnazjum jest 6 klas gimnazjalnych.
Są one zróżnicowane pod względem niepełnosprawności intelektualnej dając tym samym możliwość drożności nauki na kolejnych etapach edukacyjnych oraz wspomagają indywidualny proces edukacyjny każdego ucznia.
Szkoła zapewnia edukację uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Uczniowie z głębszą niepełnosprawnością nauczane są indywidualnie w swoich domach.
klasa I gimnazjum lekkie - wychowawca p. Wiesława Michalska
klasa I- II gimnazjum ZET - wychowawca p. Katarzyna Szwiec
klasa II- III gimnazjum lekkie - wychowawca p. Sylwia Leiszys
klasa II- III gimnazjum ZET- wychowawca p. Karolina Grzonka
W klasach I-III gimnazjum prowadzone są następujące zajęcia edukacyjne:
1. Język polski
2. Język angielski
3. Historia
4. Wiedza o społeczeństwie
5. Matematyka
6. Fizyka i astronomia
7. Biologia
8. Geografia
9. Chemia
10. Plastyka
11. Muzyka
12. Zajecia artystyczne
13. Technika
14. Informatyka
15. Wychowanie fizyczne
16. Religia
17. Godzina z wychowawcą
oraz zajęcia rewalidacyjne
Praca dydaktyczno - wychowawcza z uczniami opiera się na programach zatwierdzonych przez MEN, oraz na programach autorskich opracowanych przez nauczycieli z Ośrodka z uwzględnieniem indywidualnych możliwości dziecka.
Młodzież kończąca gimnazjum przystępuje do egzaminu zewnętrznego organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
W gimnazjum nauczyciele wprowadzają uczniów w świat wiedzy naukowej, wdrażają do samodzielności, pomagają im w podejmowaniu decyzji dotyczącej kierunku dalszej edukacji i przygotowują do aktywnego udziału w życiu społecznym. Uczniowie angażują się we wszystkie imprezy i uroczystości szkolne, jak również godnie reprezentują szkołę przystępując do różnych konkursów przedmiotowych, zawodów i olimpiad sportowych, zdobywając czołowe miejsca. Służą temu odpowiednio dostosowane programy nauczania, ciekawa oferta zajęć pozalekcyjnych oraz nowoczesna baza edukacyjna szkoły. Wysoko wyspecjalizowana kadra pedagogiczna wspiera maksymalnie proces edukacyjny uczniów.
Młodzież gimnazjalna w naszym Ośrodku działa również w samorządzie uczniowskim i bierze aktywny udział w zajęciach świetlicowych i pozalekcyjnych, dzięki którym rozwija swoje talenty i zainteresowania.
Profesjonalna pomoc psychologiczno-pedagogiczna pozwala uczniom na przełamywanie barier i osiąganie sukcesów na miarę swoich możliwości.
K. Grzonka