ROK SZKOLNY 2012/2013


Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

Już szkoła minęła,
świadectwa rozdane,
żegnamy się z panią,
żegnamy się z panem.
A jutro wakacje,
pojedziemy może.
do lasu na biwak
lub w góry, nad morze
Czekają przygody,
lecz czuwamy bacznie,
na dzień, gdy znów,
szkoła się zacznie


28 czerwca odbył się uroczysty apel kończący rok szkolny 2012/2013. Pan dyrektor, Tomasz Michalak podziękował wszystkim za kolejny rok wytężonej pracy, za wysiłek, który każdego dnia przynosił owoce.
Tego dnia pożegnaliśmy uczniów kończących naukę w naszej szkole. Oni również podziękowali całej społeczności szkolnej za wspólnie spędzony czas.
Wszystkim uczniom życzymy spokojnego wypoczynku, wielu przygód i zasłużonego beztroskiego lenistwa.
Do zobaczenia we wrześniu!!!
Zdjęcia z uroczystości...

K. Grzonka

Dzień Rodziny

W miniony czwartek tj. 27 czerwca odbył się Środowiskowy Dzień Rodziny.
Nasze świętowanie rozpoczęliśmy uroczysta Mszą Św. kończącą rok szkolny 2012/2013.
Wszystkich rodziców powitał dyrektor placówki, Tomasz Michalak. Rodzice obejrzeli występy artystyczne naszych uczniów, którzy mówili wiersze, śpiewali piosenki. Po raz pierwszy na scenie wystąpił Rafał Ziółkowski, który pomimo tremy ujmująco zaprezentował piosenkę pt. W ciszy. Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom konkursów, uczniom wyróżnionym, uczestnikom kół zainteresowań. Wszyscy otrzymali gromkie brawa.
Rodzice naszych podopiecznych wzięli udział w pogadance z psychologiem, który podejmował zagadnienia związane z motywacją i wspieraniem swoich dzieci. Mogli skorzystać z indywidualnej porady specjalisty.
Dzieci miały sposobność obejrzenia pokazu sokolniczego. Zaproszony sokolnik opowiadał o życiu drapieżników w Polsce. Pokaz ten był niezwykłym przeżyciem dla uczniów.
Dziękujemy organizatorowi Środowiskowego Dnia Dziecka, Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Warlubia oraz wójtowi Gminy Warlubie, panu Krzysztofowi Michalakowi za dofinansowanie imprezy.

Zdjęcia z uroczystości...

K. Grzonka

Cała Polska Biega

26 czerwca uczniowie naszej szkoły udali się do Rybna, aby ścieżką edukacyjną pobiec do miejscowości Lipinki. Była to kolejna juz impreza zorganizowana pod hasłem "Cała Polska Biega". Pierwszy na mecie stawił sie Krzysztof Jaworski. Mimo deszczowej pogody odbył się mecz w piłkę nożną i zabawy oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. Wszystkim dopisywał dobry humor i uczniowie spędzili miło czas.
Zdjęcia z imprezy...

S. Grzonka

Wycieczka do Gdańska

25 czerwca klasa Przysposabiająca do Pracy oraz członkowie Koła Turystycznego działającego w naszym Ośrodku udali się na wycieczkę do Gdańska. Wycieczka odbyła się pod hasłem "Szlakiem Neptuna". Najważniejszym punktem wycieczki były odwiedziny w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Uczniowie odbyli lekcję muzealną w Ośrodku Żuraw, gdzie pani przewodnik A. Piórkowska opowiadała o historii Gdańska jako miasta portowego. Uczniowie zgłębiali tajniki życia w porcie i życia kupieckiego toczącego się na przestrzeni historii Gdańska. Następnie udalismy się do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku, gdzie odbyły się zajęcia interaktywne. Uczniowie mogli m. in. brać udział: w symulacji sterowania statkiem, kierować pracą urzadzeń portowych, odbyć podróż podwodną, wcielić się w rolę kapitana statku. Zwiedzaliśmy również zabytki Gdańska. Mimo deszcowej pogody wycieczka była udana i nie brakowało atrakcji. Opiekunami wycieczki byli K. Grzonka i S. Grzonka. Wycieczka została sfinansowana ze środków PFRON i Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Spróbujmy Razem" z Warlubia.

Zdjęcia z wycieczki...

S. Grzonka

Wycieczka do Stegny

W poniedziałek 10 czerwca trzydziestu wyróżnionych uczniów wyjechało na wycieczkę nad morze. Wycieczka była nagrodą za bardzo dobre zachowanie, frekwencję i zaangażowanie w działalność na rzecz szkoły. Po przyjeżdzie do Stegny i zakwaterowaniu w ośrodku Sewer, dzieci wraz z opiekunami udały się na pobliską plażę. Pogoda szczególnie dopisała, było ciepło i słonecznie. Tego dnia czekała nas jeszcze dyskoteka. Następnego dnia udaliśmy się do Muzeuu Stutthof w Sztutowie na żywą lekcję historii. Kolejnym punktem programu był wyjazd do miejscowosci Jantar. Pełni wrażeń wróciliśmy na obiad do Stegny. Po południu nasi podopieczni odbyli rejs po Zalewie Wiślanym, a także zwiedzali Krynicę Morską. W środę odbyło się ostatnie wyjście nordic walking nad morze. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzali Zamek Krzyżacki w Gniewie. Do Warlubia wróciliśmy opaleni, pełni wrażeń i pozytywnych emocji. Opiekunowie wycieczki: A. Talarek- Wiśniewska, J. Chabowska, A. Pawlik, E. Śliwa, S. Grzonka,. Wycieczka została zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Spróbujmy Razem" z Warlubia dzięki dofinansowaniu Urzędu Gminy Warlubie.

Zdjęcia z wycieczki...

S. Grzonka

Środowiskowy Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w naszej szkole obchodzimy wyjątkowo uroczyście. Chcemy pokazać, że przebywanie z niepełnosprawnym dzieckiem może stanowić i stanowi źródło radości, wielkie wzbogacenie, a nawet dar.
Wszystkie dzieci- i małe i duże, powitał Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Tomasz Michalak. W pierwszej kolejności odbyły się występy indywidualne naszych uczniów, którzy zebrali duże brawa. Wielką niespodzianka by ł występ zespołu edukacyjno- terapeutycznego szkoły podstawowej. Grą i śpiewem zaczarowali publiczność. Później przyszedł czas na przedstawienie teatralne pt. „Smok ze szkolnej jamy”. W przedstawieniu brali udział nauczyciele naszej szkoły. Całą widownię rozentuzjazmował występ szkolnego zespołu tanecznego „Cukiereczki”. Na zakończenie części artystycznej wystąpił zespół wokalno- taneczny „Dance Style”.
Na naszych uczniów czekały konkursy i zabawy: przeciąganie liny, bieg z jajkiem, skoki w worku, strzał na bramkę, rzut do celu. Wszyscy otrzymali nagrody. Najmłodsi najchętniej korzystali z trampoliny i kompleksu dmuchanego: zjeżdżalni oraz zamku. Starsi strzelali z wiatrówki.
Wszystkie dzieci wzięły udział w żywej lekcji historii. Odbyły się historyczne konkursy i zabawy, które przybliżyły dzieciom dawne życie.
Wszystkie dzieci otrzymały napoje, lody i obiad.
Dziękujemy organizatorowi Środowiskowego Dnia Dziecka Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Spróbujmy Razem” z Warlubia, Urzędowi Gminy Warlubie za dofinansowanie imprezy oraz wszystkim sponsorom.

Zdjęcia z Dnia Dziecka...

K. Grzonka

Dzień Dziecka w Osieku

Już po raz drugi nasi wychowankowie, na zaproszenie Stowarzyszenia „Dobry Brat”, wyjechali na obchody Dnia Dziecka. W Osieku czekały na nich liczne atrakcje. Młodsze dzieci z wielką radością bawiły się na dmuchanym placu zabaw . Natomiast starszym podobał się pokaz sprawności i umiejętności motocyklistów, z którym mogli odbyć krótki przejazd motocyklem.
Koleją atrakcja przygotowana dla dzieci był pokaz wozów, którymi dysponuje Wojsko Polskie. Ten punkt programu zgromadził spora widownię.
Przez cały czas trwał piknik naukowy z animatorami programu Edu-Fun, którzy wykonywali wesołe eksperymenty.
W programie był również pokaz Windsurfingu na jeziorze Kałębie, pokaz strażacki oraz liczne konkursy i zabawy dla dzieci.
Organizatorzy oprócz wspaniałej zabawy zapewniali też obiad.
Ostatnim punktem programu był koncert zespołu Feel, który muzyką porwał publiczność. Po zakończonym koncercie wokalista zespołu rozdawał autografy i maskotki.
Chcielibyśmy podziękować Stowarzyszeniu „Dobry Brat” z Osieka za zaproszenie, życzliwość i wspaniałą zabawę, której dzieci doświadczyły oraz Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Spróbujmy Razem” z Warlubia za organizację wyjazdu.

Zdjęcia z Osieka...

K. Grzonka

Sukces Łukasza

Łukasz na festiwalu...

VI Festiwal Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem" 2013 - "Panorama" TVP 2

VI Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”

Uczeń naszego Ośrodka Łukasz Czarnojan zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem". Festiwal odbył się w dniach 21-23 maja 2013 roku w Bochni. Łukasz został zakwalifikowany do kategorii „integracyjne duety” i uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez znakomitych polskich artystów (Adrianna Biedrzyńska, Ania Rusowicz, Artur Barciś, Dorota Osińska, Marek Piekarczyk). Warsztaty 21 i 22 maja były ostatnim dwudniowym etapem przygotowania do występów przed komisją festiwalową i publicznością. Uczniowie niepełnosprawni oraz ich zdrowi rówieśnicy, dobrani w pary na podstawie przesłanych nagrań, opracowali pod okiem artystów, wspólne wykonanie wybranych przez siebie piosenek. Łukasz przygotowywał się do występu wspólnie z Pauliną Gawrońską i Angeliką Drzewiecką z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu. Zaprezentowali piosenkę "Pokaż na co Cię stać" zespołu Feel Ich występ spotkał się z aplausem publiczności.
Gratulujemy wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów.

S. Grzonka



Gala Talentów 2013

W czwartek 16 maja w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Warlubiu obchodzono Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Z tej okazji szkoła przygotowała III Przegląd Artystyczny pt. Gala Talentów, Konkurs Plastyczny Razem Możemy Więcej oraz Turniej Piłki Nożnej.
Uroczyste obchody rozpoczął dyrektor ośrodka, Tomasz Michalak, który powitał wszystkich gości i obecną brać szkolną. Na uroczystość przybyły delegacje szkół ze Świecia i Grudziądza. Młodzi artyści prezentowali swoje talenty wokalne, aktorskie i taneczne. Publiczność była zachwycona tak wspaniałymi kreacjami młodych wykonawców, którzy po raz kolejny przekroczyli granicę swoich możliwości i pomimo niepełnosprawności aktywnie obchodzili swoje święto . Zdolności artystyczne są darem, niezależnie od posiadanych umiejętności szkolnych.
Podczas przeglądu nastąpiło rozstrzygniecie konkursu plastycznego pt. „Razem możemy więcej”. Tegoroczne hasło nawoływało do integracji i pracy na rzecz wspólnej przyszłości osób niepełnosprawnych.
Ostatnim etapem obchodów był Turniej Piłki Nożnej. Z naszego zaproszenia skorzystały dwie drużyny z Grudziądza oraz drużyna ze Świecia. Uczniowie naszej szkoły grali głównie przeciwko naszym absolwentom.
Dziękujemy wszystkim przybyłym delegacjom i zapraszamy za rok.
Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej został zorganizowamy we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Spóbujmy Razem" i Urzędem Gminy Warlubie. Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie tak szlachetnej inicjatywy.

K. Grzonka

Zdjęcia z uroczystości


Dnia 16 maja 2013 roku nasza szkoła organizowała turniej sportowy w piłkę nożną chłopców w ramach obchodów Dnia Patrona placówki.
Z naszego zaproszenia skorzystały dwie drużyny z Grudziądza oraz drużyna ze Świecia. Piękna pogoda umożliwiła sprawne przeprowadzenie turnieju. Graliśmy systemem każdy z każdym. Nasza drużyna pierwszy mecz zagrała z drużyną ze Świecia. Po zaciętym, równym pojedynku mecz skończył się wynikiem 1:1. Kolejny mecz rozegraliśmy z drużyną z Gimnazjum nr 10 z Grudziądza. Niestety zawodnicy z Grudziądza okazali się lepsi od nas wygrywając z nami 3:1. Ostatni mecz turnieju rozegraliśmy ze Szkołą zawodową z Grudziądza. Nasi uczniowie grali głównie przeciwko naszym absolwentom: Sebastianowi Kośmińskiemu, Dawidowi Kilichowskiemu, Patrykowi Redies, Mikołajowi Jamrożkowi, Damianowi Waligórze i Tomkowi Łopata. Absolwenci naszej szkoły dali nam dobry trening wygrywając mecz rezultatem 5:1.

Skład naszej drużyny:
Rafał Ziółkowski
Sebastian Redies
Piotr Michalski
Mateusz Jamrożek
Karol Migawa
Krzysztof Jaworski
Patryk Matuszewski
Damian Szczygieł
Jarosław Listewnik
Piotr Michalski

Wyniki turnieju:

I miejsce – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 z Grudziądza
II miejsce - Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu
III miejsce – Gimnazjum nr 10 z Grudziądza
IV miejsce – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu
Zapraszamy do obejrzenia galerii.

M. Sękowski

Zdjęcia z turnieju piłki nożnej

Zajęcia z dogoterapii

W maju w ramach terapii wczesnego wspomagania rozpoczęła się seria spotkań z psem terapeutą w ramach zajęć dogoterapii. Pies czyli "najlepszy przyjaciel człowieka" jest doskonałym narzędziem terapeutycznym. Dzieci w czasie tych nietypowych zajęć mogły dobrze zapoznać się ze zwierzęciem, jego potrzebami, budową i oswajali się z żywym stworzeniem. Ważną częścią tego spotkania jest polepszenie komunikacji, integracji grupy, rozwinięcie umiejętności rozpoznawania emocji. Dzieci także w czasie zajęć liczą, literują budują wypowiedzi, wykonują proste zadania logopedyczne. Już w trakcie pierwszych spotkań widać że cieszą się one dużą popularnością i są bardzo dobrze odbierane przez dzieci jak i rodziców. Cotygodniowe spotkania będą trwały do października.

K. Daroszewska





Utworzenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej

Uchwałą Rady Powiatu Świeckiego Nr XXIV/161/13 z dnia 30 stycznia 2013 r. nastąpiło utworzenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej przy SOSW w Warlubiu, która rozpocznie działalność od 1 września 2013 r. Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna jest szkołą ponadgimnazjalną umożliwiającą uczniom upośledzonym umysłowo w stopniu lekkim, uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły zawodowej oraz zdobycie kwalifikacji zawodowych, zgodnie z klasyfikacją szkolnictwa zawodowego określoną rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011r. ( Dz. U. z 2012 r. poz.7). Zasadnicza Szkoła Zawodowa umożliwi absolwentom gimnazjum, kontynuację nauki i zdobycie kwalifikacji zawodowych oraz przygotuje młodzież do pełnienia różnych ról społecznych oraz autonomicznego i aktywnego zawodowo życia. Realizację zadań statutowych Szkoła będzie realizowała we współpracy z pracodawcami, u których będzie odbywała się praktyczna nauka zawodu. Szkoła kształcić będzie w zawodach: kucharz, fryzjer, sprzedawca, rolnik, murarz-tynkarz, dekarz, lakiernik, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, cukiernik, piekarz, stolarz, mechanik - operator pojazdów i urządzeń rolniczych.
Zapraszamy do podjęcia nauki w naszej szkole!

Tomasz Michalak
dyrektor

Zapraszamy na Dnień Godności Osoby Niepełnosprawnej

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy
im. Polskich Olimpijczyków w Warlubiu

Zaprasza

na obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej,
które odbędą się 16 maja 2013 r. o godzinie 9.00
w GOKPiR w Warlubiu, ul. Bąkowska 12
Uroczystość przebiegać będzie pod hasłem:
„RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ”


      W programie:
    • III Przegląd Twórczości Artystycznej „Gala Talentów”,
    • Wystawa nadesłanych prac plastycznych,
    • Turniej Piłki Nożnej,
    • Ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego.

KARTA ZGŁOSZENIOWA NA III PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ: "GALA TALENTÓW” - pobierz
REGULAMIN III PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ "GALA TALENTÓW” - pobierz
KARTA ZGŁOSZENIA NA KONKURS PLASTYCZNY „Razem możemy więcej” - pobierz
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO „Razem możemy więcej” - pobierz
ZAPROSZENIE NA TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ - pobierz

Serdecznie zapraszamy!!!

Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem Wielkanoc.

21 marca br. Odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem Wielkanoc. Wielu naszych uczniów może pochwalić się zdolnościami recytatorskimi. Do konkursu przystąpiło prawie 30 wychowanków naszej szkoły. Organizatorkami konkursu były : p. Beata Trzebkowska, p. H. Kaszubowska- Pastusiak, p. Karolina Grzonka. Jury stanęło przed nie lada zadaniem ponieważ uczestnicy prezentowali wyrównany poziom. Jurorzy p. Wiesława Michalska, p. Alina Jeneralska, p. Anna Talarek- Wiśniewska wyłoniło następujących laureatów:

Kategoria szkoła podstawowa
I miejsce Jakub Wójcik, Adrian Bartnik
II miejsce Sebastian Redies, Jakub Puk
III miejsce Kamil Kiedrowski


Kategoria gimnazjum i szkoła przyspasabiająca do pracy
I miejsce Łukasz Czarnojan
II miejsce Natalia Szarafin
III miejsce Marek Kucharski

Zdjęcia z konkursu

K. Grzonka



Uroczysty Apel Wielkanocny

Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie pozwalają budować naszą tożsamość narodową i regionalną . W czasie uroczystości świątecznych w naszej szkole przypominamy o kultywowaniu obrzędów i zwyczajów chrześcijańskich. Poprzez wiersze, dramy, muzykę, scenografię krzewimy wciąż na nowo te niezwykłe wartości.
Apel utrzymany był w scenografii kociewskiej. Uczniowie posługiwali się gwarą kociewską. Przedstawili scenkę ukazującą przygotowania do świąt. Treści poważne, czyli przypomnienie zwyczajów wielkanocnych, przeplatały się z zabawnymi. Na koniec do koszyka wielkanocnego trafiły prawdziwe pisanki, malowane przez dzieci. Był też prawdziwy śmigus – dyngus, o czym mieli okazję się przekonać skropieni wodą uczniowie siedzący w pierwszych rzędach. Występ przeplatały utwory muzyczne. Na koniec wszyscy obecni zostali poczęstowani wielkanocnymi specjałami. Uroczystość wielkanocną przygotowali: p. Beata Trzebkowska, p. Hanna Kaszubowska- Pastusiak, p. Karolina Grzonka.

Zdjęcia z uroczystości

K. Grzonka



Dzień Kobiet

Z tej okazji uczniowie zorganizowali apel szkolny. Panowie, pod kierunkiem p. Tomasza Szulczyńskiego przygotowali niezwykłą akademię. Za pomocą słowa i śpiewu męska część społeczności szkolnej starała się przekazać całą prawdę o kobietach: stworzono mapę kobiety, wskazano na typy osobowości dziewczyn z naszej szkoły, a także przygotowano zabawne skecze.

S. Grzonka







Mistrzostwa w tenisie stołowym

Dnia 5 marca 2013 roku Karol Migawa oraz Jarosław Listewnik wzięli udział w Mistrzostwach naszego województwa w tenisie stołowym. Zawody zostały rozegrane w Hali sportowej w Sępolnie Krajeńskim.
Nasi zawodnicy po zaciętej grze oraz bardzo wyrównanych pojedynkach nie zajęli miejsc medalowych. Wysoki poziom zawodników był dobrą lekcją na przyszłość. Lekcją, która uczy nas, że chcąc odnieść sukces w sporcie, trzeba trenować cały czas, do czego zachęcamy.

M. Sękowski





Szkolny Konkurs Ortograficzny

W dniu 1 marca br. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny pt. „Mistrz Ortografii”. Organizatorami konkursu były panie: Hanna Kaszubowska- Pastusiak i Karolina Grzonka. Uczniowie szkoły stanęli w szranki i wykazali się umiejętnościami językowymi. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum. Jury w składzie: p. Joanna Malej i pan Tomasz Michalak wyłoniło zwycięzców.
Wyniki:

Kategoria szkoła podstawowa
I miejsce Sylwia Michałek
II miejsce Jakub Wójcik
III miejsce Oskar Piechocki

Kategoria gimnazjum
I miejsce Damian Michalski
II miejsce Karina Pierzchała
III miejsce Piotr Michalski

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!

K. Grzonka





Walentynki

14 lutego w naszej szkole odbył się apel z okazji „Walentynek”. Przedstawienie brawurowo przygotowali uczniowie z gimnazjum pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego, pani Hanny Gościnnej i Agnieszki Michny. Zebrani na holu szkolnym uczniowie i nauczyciele mogli zobaczyć adaptację popularnego programu rozrywkowego, „Randki w ciemno”. Chcąc uatrakcyjnić przedstawienie chłopacy przebrali się za dziewczyny a dziewczyny za chłopców. Co chwilę na sali wybuchały salwy śmiechu, bo gimnazjaliści świetnie wcielili się w role.
Ponadto na początku lutego Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na „Najładniejszą kartkę walentykową”. W konkursie wzięło udział 26 osób. Wszystkie kartki były przepiękne, więc jury miało nie lada kłopot. Zwycięzcami zostali:
Szkoła Podstawowa : Marcin Gapiński, Mateusz Łeppek, Adam Kubera,
Gimnazjum: Dawid Kusz, Agnieszka Malinowska,
Klasa Przysposabiająca: Karol Szumacher.
W dniu Świętego Walentego działała również w naszej szkole POCZTA WALENTYNKOWA. „Walentynki” można było wrzucić do serduszkowej skrzynki od 04.02.2013 do 14.02.2013 r. podczas 15 minutowej przerwy. Skrzynka aż pękała w szwach od miłosnych wyznań, ale nasz samorządowy listonosz był na to przygotowany. Pocztę sprawnie posegregował, podzielił na klasy i dostarczył do adresatów.
Nie zapomnieliśmy w naszej szkole o wyborze najsympatyczniejszej uczennicy i najsympatyczniejszego ucznia. Gratulujemy Natalii Szarafin i Krzysiowi Jaworskiemu za zdobycie uznania i sympatii społeczności szkolnej.

H.Gościnna









Bal karnawałowy

5 lutego 2013 roku dla uczniów naszego Ośrodka w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji i Rekreacji został zorganizowany bal przebierańców. Wśród uczestników balu byli: żołnierz, żabka, pani wiosna, klown, czarownica, malarz, zorro, czerwony kapturek, królik, bawarczyk, wróżka i inni. Uczniowie zachwycali wspaniałymi przebraniami, bardzo trudno było wybrać tylko dwie osoby, dlatego przyznano aż kilka wyróżnień. Wszyscy bawili się wyśmienicie a najwięcej emocji wywołała piosenka „Ona tańczy dla mnie”. W przerwach między pląsami dzieci odpoczywały degustując słodkości. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańców a wspólne zabawy sprawiły dzieciom dużo radości i pozostawiły w ich pamięci niesamowite wrażenia.

H.Gościnna









Ferie Zimowe

W czasie ferii dzieci z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Warlubiu miały możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach. Odbyły się warsztaty kulinarne i rękodzielnicze, które niezmiernie podobały się uczniom. Najwięcej dzieci pojechało do kina, zaś najmniej na lodowisko. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszył się wyjazd do kręgielni. Wszystkie zajęcia były nieodpłatne, koszty ferii w całości pokryło warlubskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Spróbujmy Razem”. Szkolnym koordynatorem ferii zimowych była pani Karolina Grzonka. Przy organizacji wypoczynku zimowego stowarzyszenie współpracowało z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i rekreacji w Warlubiu.

K. Grzonka




Kolędowania nadszedł czas

21 grudnia wyruszył z naszej szkoły niezwykły orszak; Maryji i Józefowi towarzyszyli: Anioł, Diabeł i Pastuszek przygrywający na gitarze. Śpiewając kolędy udali się do pobliskich firm podziękować za udaną współpracę w roku 2012 i życzyć pokoju, radości z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy Rok przyniesie naszym darczyńcom wszelką pomyślność w realizacji zamierzeń i wielu sukcesów w pracy.
W kolędowaniu uczestniczyli: pani Monika Kijewska (diabełek), pani Anna Talarek- Wiśniewska (anioł), pan Stanisław Grzonka (pastuszek) oraz Wiktoria Reszka (Maryja) i Filip Wołoszyn (Św. Józef). Wspomagali ich: pani Wiesława Michalska, pan Piotr Lisiak i Rafał Ziółkowski.
Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie naszego orszaku, poczęstunek i wspólne odśpiewanie kolęd.

S. Grzonka




Boże Narodzenie

Aby Nowonarodzony Chrystus obudził w nas to,
to co jeszcze uśpione,
ożywił to co już martwe; niech światło Jego słowa
prowadzi nas przez życie.
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia
i błogosławionego Nowego Roku

życzą
pracownicy i uczniowie
Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Warlubiu

Wycieczka do Torunia

Dnia 19 grudnia 2012 roku odbyła się wycieczka do Torunia. W wyjeździe uczestniczyło 42 uczniów naszego Ośrodka, będących pod opieką 5 wychowawców. Organizatorem wycieczki była pani Marzena Michalak. Program wyjazdu był bardzo atrakcyjny dla uczniów. Najpierw odwiedziliśmy Planeterium. Uczniowie obejrzeli familijny zimowy pokaz pt. „Renifer Kometa”. Jeden z reniferów z orszaku śr. Mikołaja, Renifer Kometa, ratuje misję Mikołaja. Udaje mu się to dzięki znajomości gwiazd, konstelacji i kosmosu. Równie fascynujący był pobyt w Sali Orbitarium, gdzie można było stanąć za sterami sondy kosmicznej Cassini i poprowadzić ją w przestrzeń. Z pulpitów rozmieszczonych wokół sondy można było sterować jej urządzeniami i sprawdzić do czego służą. Uczniów ciekawiły również interaktywne stanowiska tłumaczące zjawiska i procesy zachodzące we Wszechświecie. Następnie odwiedziliśmy Stare Miasto w Toruniu, a po obiedzie w McDonalds, udaliśmy się do XVI-to wiecznej piernikarni, aby własnoręcznie wykonać pierniki. W Muzeum Piernika, każdy mógł samodzielnie zagnieść i rozwałkować przygotowywane ciasto, a po wypieku zabrać piernik jako pamiątkę do domu. Pełni wrażeń wróciliśmy około godziny 17-tej do Warlubia.

S. Grzonka



Wigilia Środowiskowa

Już po raz 10 Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Spróbujmy razem” z Warlubia zorganizowało Wigilię Środowiskową. Dzięki działalności stowarzyszenia wszystkie dzieci niepełnosprawne i te z najuboższych rodzin gminy Warlubie mogły przeżywać prawdziwą atmosferę wigilijnej wieczerzy. Na uroczystości byli obecni zaproszeni goście: Wójt Gminy Warlubie, Krzysztof Michalak; Wicedyrektor Zespołu Szkół w Warlubiu, Piotr Ptach; Dyrektor Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Warlubiu, Tomasz Michalak; ksiądz proboszcz Mirosław Kopyto; Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warlubiu, Justyna Kamińska oraz sponsorzy.
Uczniowie Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Warlubiu przygotowali wzruszające Jasełka, które swym profesjonalizmem zachwyciły zebranych gości, rodziców i uczniów. Przybyli goście podzielili się opłatkiem a następnie wspólnie z dziećmi śpiewali kolędy. Dzięki ofiarności stowarzyszenia na wszystkich czekał słodki poczęstunek.
Kolejnym punktem programu była zabawa z Świętym Mikołajem. Przybycie Mikołaja wywołało ciekawość i euforię, emocje dzieci sięgnęły zenitu. Na wesołych i rozradowanych twarzach dzieci pojawiła się dziecięca beztroska i szczęście. Każde dziecko otrzymało słodką paczkę świąteczną.
Pragniemy serdecznie podziękować sponsorom Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Spróbujmy razem” za każde wsparcie tak szlachetnej inicjatywy, Urzędowi Gminy Warlubie oraz przybyłym gościom, rodzicom i nauczycielom za pomoc w organizacji Wigilii Środowiskowej.

K. Grzonka

Przyroda słowem malowana

W dniu 29 listopada 2012 roku nasi uczniowie, pod opieką p. Karoliny Grzonki, wyjechali do Tczewa. Tam wzięli udział w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim pt. "Przyroda słowem malowana" organizowanym przez tczewski SOSW. Nasza reprezentacja w składzie: Adrian Bartnik, Karina Pierzchała, Adrian Piechowiak, Łukasz Czarnojan i Mateusz Kozielecki zmierzyła się z 18 drużynami z ościennych województw. Poziom recytacji był niezwykle wyrównany. Gratulujemy naszym uczniom giętkiego języka i odwagi.

K. Grzonka

Apel z okazji Roku Janusza Korczaka

W tym roku obchodzimy 70 rocznicę śmierci Janusza Korczaka. Dlatego 2012 rok ustanowiono

- decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - Rokiem Janusza Korczaka.

Powinniśmy pamiętać, że Janusz Korczaka, był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Korczak zauważył w dziecku człowieka, walczył o jego podmiotowość.

Zostawił jasny przekaz: nie ma dzieci- są ludzie…

Pod takim hasłem 27 listopada uczniowie klasy I–II Gimnazjum z pomocą pani Sylwii Leiszys, Moniki Kijewskiej, Joanny Malej i Hanny Gościnnej przygotowali apel wprowadzający społeczność uczniowską naszej szkoły w tematykę obchodów ROKU KORCZAKA. Uczniowie podczas apelu przedstawili życiorys Korczaka, a następnie zagrali w przedstawieniu pt. „O młodym królu, który ustanawia prawa dzieci”.

H. Gościnna

Wyjazd na kręgle

16 listopada 34 uczniów naszej szkoły pojechało na kręgle do hotelu "RAD" w Grudziądzu. Była to nagroda za dobre zachowanie, wysoką frekwencję i aktywny udział w życiu szkoły. Nasi podopieczni z wielką radością i zaangażowaniem uczestniczyli w rozgrywkach między sobą. Ciężar kuli nie przeszkodził nawet tym najmłodszym i najmniejszym, chociaż rzucenie nią wymagało od nich użycia obu rąk. Wszyscy świetnie się bawili, a dwie godziny upłynęły bardzo szybko.

M. Kijewska







Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi



   11 listopada 2012 roku społeczność Gminy Warlubie wzięła udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które zorganizował Wójt Gminy Warlubie, Krzysztof Michalak.
Świętowanie 94 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęto Mszą Św. pod przewodnictwem proboszcza parafii Warlubie, Mirosława Kopyto. Warlubianie mogli zobaczyć wejście pocztów sztandarowych: straży pożarnej, grupy rekonstrukcyjnej świeckiego oddziału partyzanckiego oraz miejscowych szkół: Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, Gimnazjum Publicznego i Publicznej Szkoły Podstawowej. Po nabożeństwie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod grobem nieznanego żołnierza.
    Dalsze obchody odbyły się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji i Rekreacji. Społeczność Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Warlubiu przygotowała niezwykle piękny i wzruszający apel środowiskowy. Koordynatorem działań była pani Hanna Kaszubowska-Pastusiak, a w przygotowania włączyli się: pani Monika Kijewska, pan Piotr Lisiak, pan Stanisław Grzonka, pani Joanna Malej, pan Wojciech Schulz, pani Hanna Gościnna. Uczniowie za pomocą słowa, piosenki, animacji i pantomimy prześledzili polską drogę do niepodległości; wskazali na trudne momenty polskiej historii, wspomnieli o tych, którzy swe życie oddali w walce o wolność ojczyzny. Młodzi artyści zebrali ogromne brawa, na niejednej twarzy pojawiła się łza wzruszenia, co najważniejsze - wzbudzili dumę z ojczyzny i wiarę w patriotyzm młodego pokolenia.
    Po części artystycznej nastąpiły podziękowania władz gminy, a także rozdanie nagród finalistom gminnego dyktanda. Ostatnim punktem obchodów była krótka prelekcja i pokaz grupy rekonstrukcyjnej świeckiego oddziału partyzanckiego. Na wszystkich przybyłych do GOKPiR czekała wystawa gminnego koła historycznego, a także pyszna grochówka przygotowana przez warlubski Ośrodek Szkolno- Wychowawczy.

Zdjęcia z uroczystości...

K. Grzonka

Oglądaliśmy Układ Słoneczny

W dniu 06 listopada 2012 roku udaliśmy się do obserwatorium astronomicznego, które znajduje się przy I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu.
Uczestnicy koła ekologiczno- przyrodniczego mięli możliwość obserwowania, przez teleskopy, nieba i znajdujących się tam gwiazd. Ponadto młodzi ekolodzy korzystali z sprzętu komputerowego z interaktywnymi ekranami.
Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i samodzielnie zadawali pytania dotyczące interesujących ich zagadnień.
Wyjazd do Świecia bardzo podobał się naszym uczniom, wręcz byli zachwyceni; z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd do Astrobazy.
Dziękujemy opiekunom Astrobazy za przemiłą atmosferę i opowiedziane ciekawostki, dzięki którym poszerzamy swoje horyzonty.

M. Michalak







Na filmie "Bitwa pod Wiedniem"

24 października 2012 roku odbył sie wyjazd do kina Helios w Grudziądzu na premierę filmu w reżyserii Renzo Martinellego "Bitwa pod Wiedniem". Wyjazd był kolejnym z cyklu wyjazdów kulturalno-rekreacyjnych do kina, teatru i na wystawy w Grudziądzu, finansowanych ze środków PFRON oraz przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Spróbujmy razem" z Warlubia.
W wyjeździe uczestniczyli uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy, członkowie samorządu uczniowskiego oraz wyróznieni uczniowie z klas gimnazjalnych.
Dwa tygodnie wcześniej uczniowie uczestniczyli w wyjeździe do muzeum im. Księdza W.Łęgi w Grudziądzu, gdzie zwiedzali m. in. Sale Tradycji Jazdy Polskiej i Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Na filmie mogli zobaczyć inscenizację bitwy z udziałem husarii polskiej. Film dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Uczniowie podziwiali walkę husarii polskiej podczas odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego.

S. Grzonka









Święto Drzewa

W dniu 11 października br. obchodziliśmy w naszej szkole „Święto Drzewa”. Z tej okazji odbyło się przedstawienie edukacyjne, które wspólnie przygotowali uczniowie klas IV- VI zespołu edukacyjno- terapeutycznego pod opieką p. Marzeny Michalak oraz klasy II- II gimnazjum pod opieką p. Wiesławy Michalskiej.
Występ przybliżył społeczności szkolnej wiedzę o spotykanych w naszych lasach gatunkach drzew. W trakcie przedstawienia wychowankowie naszej placówki dowiedzieli się jak wykorzystywany jest surowiec drzewny. Uczniowie podkreślali, ze las jest dobrem wszystkich ludzi należy go chronić.
Kolejnym punktem programu było rozstrzygniecie konkursu plastycznego pod hasłem „Drzewo naszym przyjacielem”.
Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

M. Michalak

Kategoria: GIMNAZJUM I PDP

I miejsce
Aleksandra Pawelczak, Wioletta Kośmińska

II miejsce
Patrycja Blimel, Dawid Otowski

III miejsce
Anna Armatowska, Dariusz Listewnik, Grzegorz Rytlewski

Wyróżnieni:
Martyna Maćkowiak, Beata Glaza, Daniel Adrichowski, Dawid Kusz

Kategoria: KLASY IV- VI

I miejsce Ilona Szymańska

II miejsce Joanna Galikowska

III miejsce Katarzyna Łepek, Sylwia Michałek

Wyróżniony: Bartosz Gackowski

Kategoria: KLASY I- III

I miejsce Kamil Kiedrowski,

II miejsce Adam Kreja

III miejsce Marek Kubera,

Wyróżniony: Kacper Tafliński,





Wyjazd do Aquaparku w Sopocie

27 września 2012 roku nasze dzieci wraz z opiekunami wybrały się do Aquaparku w Sopocie.
Wyjazd był przywitaniem nowoprzybyłych uczniów oraz nagrodą za dobre zachowanie w pierwszym miesiącu nauki tego roku szkolnego.
Szczególne podziękowania należą się pani Wiesławie Michalskiej- prezes Stowarzyszenia „Spróbujmy Razem”, która znalazła środki - sponsorów tej wycieczki.
„Sto lat, sto lat, niech żyje nasza Prezes nam, niech żyje nam”.
Było bardzo wesoło, na twarzach naszych dzieci pojawił się uśmiech, który został utrwalony na poniższych zdjęciach. Po zakończonym wodnym hasaniu wszyscy zjedli pyszny posiłek napełniając swoje puste brzuszki kotletem z kurczaka, frytkami i surówką, popijając to wszystko soczkiem owocowym. Jak widać drodzy uczniowie, warto być grzecznym i odbierać w zamian tak piękne prezenty, jak udział w takiej wycieczce.

M. Sękowski













Sprzątanie lasu

W dniu 26. września 2012 r. uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w akcji sprzątania lasu. Po raz kolejny 42 uczniów, którym dbanie o czystość lasu nie jest obojętne, udało się do zaprzyjaźnionego pana leśniczego Mariana Litkowskiego zawiadującego leśnictwem w Bzowie. Wyjazdy do lasu cieszą się dużym zainteresowaniem. Podczas sprzątania uczniowie znaleźli wiele śmieci, które znalazły się w lesie za przyczyną ludzi. Po zakończonym sprzątaniu pan leśniczy zaprosił wszystkich uczestników sprzątania lasu na poczęstunek, podczas którego był czas na swobodne rozmowy i zabawy z przyjaznym psem pana leśniczego - "Cezarem". Najbardziej zaangażowani otrzymali drobne upominki. Piękna pogoda i szlachetny cel pozwoliły na uzbieranie całego samochodu śmieci.
W imieniu własnym oraz pozostałych opiekunów składam serdeczne podziękowania panu leśniczemu - Marianowi Litkowskiemu, za możliwość zorganizowania "akcji sprzątania lasu", oraz wszystkim uczniom, którzy chętnie w niej uczestniczyli.

Marzena Michalak










Uroczyste pasowanie na ucznia

Zgodnie z tradycją wszyscy uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole zostają pasowani na uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków. Jednak, aby mogła nadejść ta chwila uczniowie musieli wykazać się pomysłowością, wytrwałością i dobrym humorem. Na nowych uczniów czekały różnorodne konkurencje, w których musieli wykazać się cechami prawdziwego sportowca. Wreszcie nadszedł moment uroczystego pasowania, wręczenia dyplomów. Organizatorkami uroczystości były p. Karolina Daroszewska i p. Hanna Gościnna.

Serdecznie witamy w gronie braci szkolnej nowych uczniów !!!

K.G






WYBORY DO SAMORZĄDU

Rok 2012 upływa nam pod hasłem "Samodzielni i Odpowiedzialni". Samorząd Uczniowski podążając za hasłem zorganizował 19 września wybory uzupełniające do Rady Samorządów Klasowych. Wybory odbyły się w pełni demokratyczny i przejrzysty sposób, z zachowaniem czterech zasad wyborczych: powszechności, równości, tajności i bezpośredniości.

K.D.

Wielki sukces naszej absolwentki

Arleta Meloch z grudziądzkiej Olimpii zdobyła srebrny medal igrzysk paraolimpijskich w Londynie. Była druga w biegu na 1500 metrów.
Na ostatnie okrążenie środowego wieczornego finału biegu na 1500 m kobiet Meloch wbiegała na pierwszej pozycji. Pozwoliła się ostatecznie wyprzedzić rodaczce, Barbarze Niewiedział - o cztery sekundy. Czas grudziądzkiej lekkoatletki - 4.39,04 min. Daleko za Polkami były pozostałe cztery rywalki, w tym walczące o brąz siostry Biacsi z Węgier.
Finał zakończył się zgodnie z przewidywaniami, bo Polki i brązowa Ilona Biacsi miały o kilkanaście sekund lepsze rekordy życiowe niż pozostałe biegaczki.
Niewiedział i Meloch wywalczyły dla Polski 21. i 22. medal podczas paraolimpiady w Londynie.
33-letnia podopieczna Kordiana Bordiehna była jedyną niepełnosprawną zawodniczką klubu z Kujaw i Pomorza na paraolimpiadzie. Inna mieszkanka regionu, Dorota Bucław z Solca Kujawskiego, reprezentująca klub z Bielska-Białej, przegrała oba pojedynki w swej grupie eliminacyjnej w turnieju pingpongistek na wózkach.

S.G.

LOSOWE ZDJĘCIE